K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Całodobowa wrzutnia na książki

0

Przy głównym wejściu do budynku biblioteki Akademii Pomorskiej działa samoobsługowa wrzutnia na książki. Można poprzez nią całodobowo i bezkontaktowo zwrócić te, które są oznaczone specjalną sygnaturą SOA.

Samoobsługowa wrzutnia na książki znajduje się przy głównym wejściu do budynku biblioteki Akademii Pomorskiej w Słupsku przy ulicy Arciszewskiego. Jest to jedyne takie urządzenie w mieście. Jego mechanizm nie jest skomplikowany. Książkę należy umieścić w środku wrzutni, gdzie dzięki specjalnej taśmie zostanie podana dalej. Urządzenie przypomina bankomat i pojawiło się wraz z remontem budynku, który miał miejsce dwa lata temu.

Wrzutnia jest już końcowym elementem procesu wypożyczenia. W strefie wolnego dostępu można wypożyczyć książki przy pomocy kiosku. Jest to wypożyczenie samoobsługowe. I podobnie działa wrzutnia – mówi dr Beata Taraszkiewicz, dyrektor Biblioteki Uczelnianej Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Kiedy do niej podejdziemy, możemy o dowolnej porze dnia lub nocy zwrócić książki poprzez włożenie ich do wrzutni. Nie potrzeba do tego legitymacji. Wrzutnia nie przyjmie książek, które nie posiadają chipa, czyli nie pochodzą ze strefy wolnego dostępu.

Książki pochodzące ze strefy wolnego dostępu oprócz chipa posiadają także sygnaturę z napisem SOA, oznaczającą Słupski Ośrodek Akademicki. To oznaczenie informuje także, że daną książkę można zwrócić przy pomocy wrzutni. Natomiast przy wypożyczaniu nie należy zapomnieć o skorzystaniu z przeznaczonego do tego terminala. Jeśli tego nie zrobimy, natychmiast włączy się alarm w bramkach przy wyjściu. Czytelnicy mają do dyspozycji cały księgozbiór strefy wolnego dostępu, który wynosi około 30 tysięcy tytułów.

Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dzisiaj, w czasach pandemii, kiedy zwrot odbywa się drogą bezkontaktową, nie ma żadnego kontaktu z pracownikiem. Każdy, kto jest czytelnikiem biblioteki naszej uczelni, może w ten sposób książki wypożyczyć i tak samo je zwrócić. Nasze zbiory podzielone zostały na 26 działów. To klasyfikacja przejęta z przewodnika bibliograficznego, który kiedyś był wydawany i jest bibliografią narodową Rzeczpospolitej Polskiej. Ten podział obejmuje właściwie całość wiedzy – mówi dr Beata Taraszkiewicz. – Książki, które gromadzimy w naszej bibliotece, to przede wszystkim książki naukowe, podzielone na poszczególne działy, takie jak biologia, nauki lekarskie, historia etc. Ale specyfika naszego księgozbioru jest taka, że są to głównie książki przeznaczone do badań naukowych, jako podręczniki dla studentów i książki, z którymi można studiować, jak wskazuje na to nazwa naszej biblioteki – Biblioteka Uczelniana.

W strefie wolnego dostępu znajdują się także stanowiska komputerowe, w tym dla osób niepełnosprawnych, a także kącik zabaw dla dzieci. Władze biblioteki mają nadzieję, że liczba książek z chipami będzie się zwiększać. Planowany jest także zakup książkomatu, jednak uzależniony on będzie od posiadanych finansów. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.