K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

„Słupsk. Utopia” w Poranku

0

W sobotę, 13 listopada o godzinie 15 w barze mlecznym „Poranek” odbył się spektakl pt. „Słupsk. Utopia” w reżyserii Aleksandry Skorupy. Przedstawienie opowiadające o mieszkańcach Słupska powstało dzięki stypendium prezydenta Słupska przy współpracy z teatrem Rondo.

Spektakl „Słupsk. Utopia” w reżyserii Aleksandry Skorupy odbył się w nietypowym miejscu – wśród spożywających obiad klientów baru mlecznego „Poranek”. Głównym bohaterem przedstawienia był Słupsk – świadek i uczestnik ważnych wydarzeń. Integralną część spektaklu stanowiła muzyka grana na żywo. Wyświetlane były też opinie mieszkańców o pozytywnych i negatywnych stronach życia w naszym mieście. Powstał wielobarwny, słodko gorzki obraz Słupska jako przestrzeni wciąż nie do końca odkrytej.
Spektakl powstał na bazie wypowiedzi słupszczan o Słupsku – mówi Aleksandra Skorupa, reżyser spektaklu. Pierwszy etapem było zbieranie materiałów, historii, które napisali i wysłali mi. Kolejnym etapem było stworzenie przeze mnie opowieści na bazie ich wypowiedzi. Scenariusz powstał dzięki temu, że słupszczanie chcieli się podzielić ze mną swoją historią. Poranek był takim miejscem, kiedy jak pierwszy raz przyjechałam do Słupska najbardziej kojarzył mi się ze słupskością. Poza tym spotykają się tutaj bardzo różni ludzie i chciałam, żeby spektakl o nich był dla nich i w miejscu, gdzie oni mogą się ze sobą zobaczyć. Dwa miesiące temu robiłam spektakl na Nowobramskiej według Witkacego w ramach festiwalu Witkacy pod strzechy, bo ostatnimi czasy bardzo lubię wychodzić poza przestrzeń teatralną, żeby również przypadkowi ludzie mogli być naszymi widzami. Bardzo bym chciała pokazać ten spektakl jeszcze raz i mam nadzieję, że się uda. Lubie robić takie akcje i bardzo chętnie przyjadę do Słupska i coś jeszcze zrobię dla was.
W miniprzedstawieniu pojawia się także postać tajemniczej podróżniczki, w którą wcieliła się pochodząca z Krakowa aktorka niezawodowa Dominika Zielińska. Bohaterka trafia do nieznanego jej wcześniej Słupska, w którym mieszkańcy, zwani utopianami, stają się jej przewodnikami, a w końcu także przyjaciółmi.

Chcieliśmy pokazać to miast jako miasto, które naprawdę żyje – podkreśla Dominika Zielińska. – Że są tu ludzie, którzy są tu zakorzenieni i po prostu nie chcą stąd wyjeżdżać. To nie jest dla nich sytuacja przejściowa tak, jak dla podróżniczki, która przyjechała na chwilę, trochę obserwowała tych ludzi jak zza szyby.
Projekt „Słupsk. Utopia” został zrealizowany w ramach stypendium prezydenta miasta Słupska w dziedzinie kultury. Sama prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka z niekrytym zaciekawieniem obserwowała to przedstawienie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.