K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Miejsca święte na Pomorzu

0

Wczoraj w Białym Spichlerzu w Słupsku odbyła się prezentacja książki zatytułowanej „Miejsca święte na Pomorzu”. Publikacja autorstwa dra Andrzeja Stachowiaka, pracownika Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, jest przewodnikiem po obiektach kultu religijnego na Pomorzu.

Wczorajsza prezentację książki „Miejsca święte na Pomorzu” Andrzeja Stachowiaka w Białym Spichlerzu w Słupsku zgromadziła kilkunastu miłośników literatury oraz pasjonatów historii. Z zaciekawieniem słuchali oni opowieści autora o miejscach kultu religijnego, zarówno tych dobrze wszystkim znanych, jak również tajemniczych, dawno zapomnianych lub w ogóle nieznanych. Książka może być dobrym przewodnikiem dla turysty, który chce zwiedzić niezwykłe obiekty architektury sakralnej, jak i dla pielgrzyma pragnącego dotrzeć do miejsc, w których będzie mógł oddać się modlitwie. Wykład okrasił pokaz zdjęć przedstawiających miejsca święte w Słupsku i w okolicach.

Pomysł napisania książki powstał zanim zamieszkałem w Słupsku – informuje Andrzej Stachowiak. – Nieco ponad dwa lata temu na konferencji kaszubsko-pomorskiej spotkałem mojego przyszłego wydawcę. Zaproponowałem mu napisanie czegoś w rodzaju przewodnika po miejscach świętych na Pomorzu. Mój przyszły wydawca się zgodził. Zaproponował, by były to miejsca w dwóch województwach, pomorskim i zachodniopomorskim. Jako, że ja wcześniej zajmowałem się miejscami świętymi, a szczególnie sanktuariami chrześcijańskimi na Pomorzu Gdańskim, prowadziłem tam badania, została mi do ogarnięcia, że tak powiem, zachodnia część Pomorza. No i w ostatnim czasie odwiedzałem te wszystkie miejsca.
Podczas spotkania autor podkreślił, że przedmiotem jego zainteresowań były m.in. trzy święte góry Pomorza: Chełmska, Polanowska i Rowokół. Szczególnie ta ostatnia, jego zdaniem, wciąż skrywa tajemnice. W trakcie wykładu wspomniano też o słynnej steli słupskiej, czyli kamiennej płycie związanej z wierzeniami przedchrześcijańskimi ludności słowiańskiej zamieszkującej Pomorze we wczesnym średniowieczu. Odkryto ją w XIX wieku pod ruinami kościoła pw. św. Piotra, na miejscu którego dziś znajduje się kościół Najświętszego Serca Jezusowego.

Książka podzielona jest na dwie części – mówi Andrzej Stachowiak. – Część wstępna opowiadająca o miejscach świętych, czym są, jaka jest ich specyfika i różnorodność. Bo to są nie tylko sanktuaria chrześcijańskie, ale również przedchrześcijańskie, miejsca mocy, również kamienne kręgi czy miejsca sprawowania rytuałów religijnych. Tę różnorodność uwzględniam w tym przewodniku. Druga część, lwia część książki to leksykon 72 miejscowości z całego Pomorza, w której opisuję konkretne miejsca.
Rozmowę z autorem poprowadził prof. dr hab. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Autor książki „Miejsca święte na Pomorzu”, dr Andrzej Stachowiak jest na co dzień pracownikiem Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.