K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rozstrzygnięto E(x)plory

0

Dziś w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupsku odbyła się gala finałowa Międzyszkolnego Festiwalu Nauki – E(x)plory, podczas której ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom. Najlepsze projekty mogą być teraz zgłoszone do regionalnej oraz ogólnopolskiej edycji tego konkursu.

Międzyszkolny Festiwal Nauki E(x)plory trwał od poniedziałku i odbywał się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupsku. Przez pięć dni mury Ekonomika tętniły życiem naukowym i twórczą energią. Młodzież spotkała się z pracownikami naukowymi m.in. z Akademii Pomorskiej i Politechniki Koszalińskiej oraz z ekspertami z różnych dziedzin. Odbyły się warsztaty tematyczne, wykłady, debaty i dyskusje na aktualne tematy. Najważniejszą i wzbudzającą najwięcej emocji częścią festiwalu była czwartkowa prezentacja, podczas której 45 uczniów z różnych szkół zaprezentowało 16 projektów badawczych. Konkursowicze chętnie dzielili się też przemyśleniami na temat swoich prac.

– Przygotowaliśmy projekt, w którym chcemy pokazać, że sztuka może też być użyta w nauce – informuje Maksymilian Pyzio z Zespołu Szkół Technicznych „Drzewniak” w Słupsku. – Powiem szczerze, że jest dosyć duże zainteresowanie, bo nie jest on ściśle naukowym projektem. Bardziej wchodzi już w sztukę. Przygotowywaliśmy się około sześciu miesięcy do tego projektu, aby dzisiaj go przed szanownym jury zaprezentować.

– Celem naszego projektu było pokazać, jak pandemia covid-19 wpłynęła na aktywność młodych osób – prezentuje kolejny projekt Igor Żółciński z IV Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie człowieka – podkreśla Nikola Jóźwik z IV Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. – Chcieliśmy zachęcić i zmotywować ludzi do uprawiania sportu, ponieważ jest on bardzo ważnym czynnikiem naszego życia i prowadzi do zdrowego trybu życia.

Projekt przygotowaliśmy w okresie od października do września – informuje Nikola Korejwo z IV Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. – Badania przebiegły bardzo sprawnie i szybko.

Dzisiaj odbyła się gala finałowa, podczas której wręczono nagrody. Pierwsze miejsce zdobyli Igor Bondaryk, Alan Ludwig i Piotr Wykowski za projekt „Ratownik wodny”. Na drugim miejscu uplasowali się Cezary Tchórzko i Jakub Wiśniewski za projekt „Biodegradowalne opakowania z bakterii i drożdży”, a na trzecim miejscu znaleźli się Marcin Godlewski, Maksymilian Lasecki i Antoni Matusik za „Kapsułę do relaksacji”. Całe podium konkursu E(x)plory przypadło uczniom z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

Ten pomysł narodził się dwa lata temu – informuje Alan Ludwig z Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku. – Zauważyliśmy, że statystyki policyjne związane z liczba utonięć, głównie w okresie wakacyjnym, cały czas rosną. Szczególnie w naszych okolicach, bo mieszkamy nad morzem. Postanowiliśmy coś z tym zrobić. Znamy nie tylko osoby, które się topiły, ale także jedna osoba była świadkiem utonięcia.

– Działa to tak, że jest to jakby autonomiczna boja ratunkowa, która sama może dopłynąć do osoby tonącej, topiącej się – wyjaśnia Igor Bondaryk. – Ostateczny plan jest taki, żeby zaprząc do tego sztuczną inteligencję i system monitorowania kąpieliska, który pozwalałby automatycznie wykrywać, że ktoś się topi i wysyłać taką boję. Pozwolimy również na sterowanie manualne, jeżeli taki system zawiedzie. Osoba tonąca może złapać się takiej boi, a boja może przyholować ją do brzegu, a jeżeli nie będzie to możliwe, po prostu utrzymać w miejscu. Jeśli chodzi o elektronikę, to praktycznie musieliśmy wszystko zaprojektować od podstaw. Bardzo ciężko jest znaleźć sterownik do pomp, który mieściłby się w naprawdę małej przestrzeni. Zaprojektowany został przez nas od podstaw i przez nas wyprodukowany metodami, nazwijmy to chałupniczymi. Jest to gotowy projekt, możliwy do ulepszenia do postaci produkcyjnej.

Na pewno będziemy kontynuować i uczestniczyć w regionalnym konkursie, a dzisiejsza nagroda zapewne zostanie przeznaczona na rozwój samego projektu – dodaje Piotr Wykowski. – Jeszcze dokładnie nie wiemy na co, ale możliwe, że na napęd dla naszego ratownika. Dobrze nam się razem pracuje i na pewno to nie jest nasz ostatni projekt.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni voucherami ufundowanymi przez Fundację Zaawansowanych Technologii, która jest współorganizatorem festiwalu. Ponadto sami uczniowie przyznali też nagrodę publiczności, która przypadła projektowi „Kapsuła do relaksacji” z Mechanika. Projekty, które uzyskały szczególne uznanie jurorów, mogą przejść do następnych etapów konkursu, najpierw regionalnego, a następnie ogólnopolskiego. Tych szans nie stracili ci, którzy dziś nie wygrali. Mogą oni dopracować swoje projekty i zgłosić je ponownie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.