K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Idzie zima

0

W Słupsku i okolicach spadł pierwszy śnieg i na drogi wyjechały pierwsze pługopiaskarki. Według prognozy pogody intensywne opady śniegu i śniegu z deszczem mają utrzymywać się w całej Polsce przez najbliższe dni. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Ostatni dzień listopada przyniósł pierwszy atak zimy. Padający od wczesnych godzin rannych śnieg zaskoczył nie tylko pieszych, ale też kierowców. Przysypane samochody trzeba było odśnieżać. W południe gorzej było na śliskich drogach. Miejscami śnieżna zadymka ograniczała widoczność. Jednak na taką aurę przygotowani są zarządcy słupskich dróg.
– Od 15 listopada nasze służby, które w pozostałej części roku zajmują się oczyszczaniem jezdni i chodników, przeszły już w tryb zimowy – informuje Tomasz Orłowski, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. – Są gotowe, aby w momencie opadów śniegu przystąpić do jego usuwania i zwalczania śliskości. Dzisiaj również, po tych pierwszych opadach, nasi wykonawcy byli do tego gotowi. Na ulice Słupska wyjechał już pierwszy sprzęt i weszli pierwsi pracownicy, którzy ręcznie oczyszczają chodniki i przejścia dla pieszych. Na części z nich z uwagi na znaczenie danej ulicy w systemie komunikacyjnym miasta, czy ze względu na to, czy są to drogi wojewódzkie, krajowe, czy jest po nich prowadzony ruch komunikacji zbiorowej. Faktycznie są trzy standardy odśnieżania i każdy z nich cechuje inny rodzaj reakcji. W pierwszym standardzie odśnieżania wykonawcy mają dwie godziny na usunięcie śniegu luźnego, cztery godziny na usunięcie błota pośniegowego. W drugiej grupie już usunięcie śniegu luźnego to są cztery godziny, a usunięcie błota pośniegowego to jest sześć godzin. Jeżeli chodzi o trzecią grupę, to po sześciu godzinach śnieg musi być usunięty i utrzymana przejezdność.
Intensywne i marznące opady będą powodować gołoledź. Warunki na drogach mogą pogorszyć się w nocy. A poruszanie się po drogach będzie utrudniać warstwa błota pośniegowego. Na śliskie chodniki i jezdnię muszą uważać też piesi. Na słupskich ulicach pojawiły się już pługopiaskarki i pługosolarki.

W tej chwili nasi wykonawcy dysponują dziewięcioma pługopiaskarkami i pługosolarkami – wylicza Tomasz Orłowski. Ten ciężki zestaw uzupełnia 12 ciągników z pługami, kilka sztuk piaskarek oraz innego rodzaju sprzęt, który służy na przykład transportowi osób, które odśnieżają ręcznie. W tej chwili jest to piętnaście osób, które w czasie opadów śniegi po prostu szuflami i miotłami oczyszczają w pierwszej kolejności przejścia dla pieszych, a następnie te chodniki miejskie, które są w naszym utrzymaniu.
W nadchodzących dniach temperatura w Słupsku i w okolicach powinna utrzymywać się w okolicy zera. D
ni będą pochmurne z opadami śniegu, deszczu lub deszczu ze śniegiem. W takich warunkach atmosferycznych nietrudno o wypadek, dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.