K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uwaga na kontrole

0

W związku ze wzrostem zachorowań na covid zwiększyła się liczba kontroli prowadzanych przez słupską policję. W listopadzie funkcjonariusze interweniowali blisko 2600 razy. Policjanci kontrolują zachowania mieszkańców między innymi w sklepach i w transporcie publicznym.

Funkcjonariusze słupskiej policji przeprowadzają kontrole przestrzegania przez słupszczan obostrzeń covidowych. Tylko w listopadzie mundurowi interweniowali blisko 2600 razy, a w miniony weekend wykryli 319 naruszeń przepisów.

Od początku pandemii realizujemy różnego rodzaju działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby covid-19. Obok codziennych sprawdzeń osób przebywających na kwarantannie – w tej chwili takich osób są blisko 3 tysiące – sprawdzamy, jak mieszkańcy stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Nakazy te obowiązują m.in. w sklepach, w środkach komunikacji miejskiej czy też w innych miejscach użyteczności publicznej. Stąd też tam właśnie jesteśmy – mówi mł. asp. Monika Sadurska, oficer prasowy KMP w Słupsku. – Wyniki naszych działań wskazują, że najwięcej wykroczeń popełnianych jest właśnie w sklepach, dlatego nasza w nich obecność w większych siłach. Patrząc na miesiąc listopad, okazuje się, że słupscy policjanci podjęli ponad 2,6 tysiąca interwencji, z czego w ponad 900 przypadkach zostały nałożone mandaty karne, a w 32 skierowane wnioski o ukaranie do sądu.

W jakiej wysokości nakładane są kary na osoby niestosujące się do rządowych rozporządzeń?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba, która nie stosuje się do obowiązku zakrywania ust i nosa, może zapłacić mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych. W przypadkach rażących naruszeń policjanci kierują wnioski o ukaranie do sądu. Tam kara może być już wyższa. Sąd może zastosować grzywnę nawet w wysokości do 500 złotych – informuje oficer prasowy KMP w Słupsku.

Według rządowych informacji, aby nie narazić się na mandat, maseczki zakładać musimy wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z ludźmi, z którymi nie mieszkamy i nie mamy możliwości zachowania dystansu półtora metra. Należy też pamiętać, że od jutra wchodzą nowe obostrzenia, w ramach których między innymi zmniejszono limit osób w sklepach. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.