K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Młode talenty wśród szachistów

0

W siedzibie Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Słupska Juniorów w Szachach. Mistrzem Słupska został Jakub Klimczewski z Ustki.

Dobrze, że w Słupsku są jeszcze zapaleńcy królewskiej gry w osobach Brunona Studzińskiego i członków Integracyjnego Klubu Sportowego „Zryw”, którym leży na sercu obecność szachów w grodzie nad Słupią.

Teraz tylko my praktycznie promujemy szachy – mówi Mirosław Mirynowski, prezes IKS „Zryw” Słupsk. – Cały czas szkolimy i organizujemy mistrzostwa zarówno dla seniorów, jak i juniorów.

Tegoroczna edycja mistrzostw Słupska w szachach juniorów zgromadziła 18 młodych miłośników królewskiej gry.

Rocznikowo jest rozpiętość uczestników od 2014 roku do 2007 – informuje Mirosław Mirynowski. – Bardzo się cieszę, że frekwencja dopisała. Zapowiadało się jeszcze więcej, ale widocznie plany się pozmieniały i mamy osiemnaście osób, a wśród nich dwie dziewczynki. Ale to jest też liczba satysfakcjonująca.

Młodzi szachiści rywalizowali na dystansie 7 rund i tempem po15 minut na zawodnika, a cały turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim. Już po pierwszych posunięciach szachowych figur u niektórych zawodników było widać dużą rozwagę przy kolejnym ruchu, ale były też takie partie, które już po kilku ruchach kończyły się matem.

Bardzo szybko niektóre się kończą – przyznaje Mirosław Mirynowski. – Zachęcamy naszą młodzież do tego, żeby troszkę dłużej powalczyli, ale jednak gorąca krew powoduje, że niektóre partie kończą się zbyt szybko.

Gabrysia Irzyk z Włynkówka stwierdziła, że szybko zakończona partia była wynikiem błędów popełnianych przez przeciwnika. Gabrysia, obecnie ósmoklasistka, gra w szachy od klasy drugiej.

Niemal do ostatniego posunięcia na 64 polach trwała zacięta rywalizacja. Po kilkugodzinnych zmaganiach przy szachownicach zaszczytny tytuł mistrza Słupska w szachach na rok 2021 zdobył Jakub Klimczewski z Ustki, który zgromadził 6 punktów. Bardzo zacięta walka toczyła się o tytuł wicemistrzowski pomiędzy Noelem Musiałem ze Słupska, a Jakubem Protasem z Kwakowa, którzy zdobyli po 5, 5 punktów. W ostatecznym rozliczeniu Jakub Protas miał mniej partii zakończonych remisem i to jemu przypadł tytuł wicemistrzowski. W najlepszej ósemce szachistów znaleźli się Franciszek Brzóska z Ustki, Gabrysia Irzyk z Włynkówka, Marek Radwański i Janusz Krynicki, obaj z Kwakowa oraz Jakub Kniaź z Siemianic. Sportowym pokłosiem mistrzostw były uzyskane kategorie szachowe. Sędzią zawodów był Brunon Studziński.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody, a najlepsza trójka dodatkowo puchary i medale. Turniej realizowany był w ramach projektu Organizacja imprez miejskich w szachach i warcabach 2021. (opr, rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.