K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sprawdzam, badam, żyję

0

Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku prowadzi prozdrowotną akcję pt. „Sprawdzam, badam, żyję”. Dzisiaj w Mechaniku odbyła się lekcja z wykorzystaniem fantomów, ilustrująca metody samobadania piersi i jąder.

Dzisiaj w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku odbyła się prozdrowotna lekcja, której temat brzmiał „Sprawdzam, badam, żyję”. Młodzież przy wykorzystaniu fantomów uczyła się metod samobadania piersi i jąder. By uczniowie mogli wziąć udział w tych zajęciach potrzebna była zgoda ich rodziców.

Na pewno z chęcią przyszedłem, uważam, że jest to ciekawe doświadczenie – mówi Marcel, uczeń klasy II. – Mam nadzieję, że dowiem się ciekawych rzeczy, które w przyszłości mogą mi jakoś pomóc i przydać się. Uważam, że w każdej placówce powinny być takie zajęcia. Powinniśmy mówić o wszystkim otwarcie, tym bardziej o naszym zdrowiu.

Zajęcia teoretyczno-praktyczne wśród uczniów klas drugich prowadził pedagog szkoły Dariusz Warmbier.

Młodzież otrzyma poprzez filmiki instruktażowe, w jaki sposób wykonać samobadanie piersi i jąder. Następnie na kupionych fantomach typowo medycznych będą musieli tych zmian poszukać poprzez filmiki instruktażowe. Ktoś może zadać pytanie, dlaczego mężczyźni, bo przecież jesteśmy szkołą typowo męską i mężczyznom mówimy o samobadaniu. Otóż jeden procent mężczyzn choruje jednak na raka piersi i też powinni oni badać piersi tak samo jak kobiety – mówi Dariusz Warmbier. – Rak jądra u mężczyzn najbardziej atakuje od 15. do 40. roku życia, dlatego wczesna profilaktyka jest jak najbardziej konieczna. Tak samo otaczają nas matki, siostry, z którym też powinniśmy na ten temat mówić, bo im wcześniej to zrobimy, tym szybciej będziemy mogli zareagować na różne zmiany.

Jak pokazują statystyki, zachorowalność na nowotwory jądra w Polsce wzrasta w tempie około 5% rocznie, a w grupie mężczyzn w wieku 20-44 lata są one najczęściej występującymi. Natomiast rak piersi wciąż pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Dlatego tak ważna jest nauka samobadania już od najmłodszych lat. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.