K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Opowieść wigilijna w teatrze

0

Już w najbliższą niedzielę, 5 grudnia o godzinie 19, w Nowym Teatrze w Słupsku odbędzie się premiera spektaklu „Opowieść wigilijna”. Spektakl na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa został wyreżyserowany przez Karolinę Maciejaszek i będzie wystawiany także w styczniu.

Przedstawienie „Opowieść wigilijna” jest adaptacją opowiadania Charlesa Dickensa z 1843 roku. Głównym bohaterem jest zamknięty w sobie zgorzkniały i chciwy skąpiec, nielubiący ludzi i świąt Bożego Narodzenia, Ebenezer Scrooge. Pieniądze stały się dla niego nadrzędną wartością, dlatego spędza czas wyłącznie nad księgami rachunkowymi i dba jedynie o swoje dochody.
Scrooge podczas nocy wigilijnej, za sprawą odwiedzin duchów, przechodzi wewnętrzną przemianę. Jak przypomniała reżyserka spektaklu, Karolina Maciejaszek, mimo upływu lat ta historia się nie starzeje i jest nadal aktualna. Jej przesłanie jest uniwersalne i powinno trafić zarówno do dzieci jak i dorosłych.
– To jest opowieść bardzo uniwersalna, która jakby adaptuje się do czasów, w których ja oglądamy – mówi Karolina Maciejaszek. – Nie bez przyczyny oglądamy tę historie co roku w święta. Próbujemy być wierni Dickensowi, ale jest to taka opowieść, którą jak się przyłoży do problemów współczesności, to nadal jest bardzo aktualna. Pozwala nam się trochę zatrzymać w tym konsumpcyjnym pędzie przedświątecznym i zadać sobie pytania o to, co jest naprawdę w tym momencie ważne. Dickens też bardzo mocno obrazuje świat, który jest bardzo mocno podzielony spolecznie na biednych i bogatych, na tych, którzy mogą sobie kupić prezenty na święta i tych, którzy pracują, żeby ci bogaci mogli je sobie kupić.
Scenografia jest minimalistyczna i wykonana w dużej mierze z palet sklepowych. Ma ona jednak uruchamiać wyobraźnię widza i skłonić go do refleksji nad życiem w konsumpcyjnym świecie. Widz będzie też zmuszony do odpowiedzi na pytanie, czy czas świąt jest pozbawionym empatii wobec innych czasem gonitwy po centrach handlowych.

Myślę, że te nierówności społeczne naszego kapitalistycznego świata, wyzysk, z którym też są święta związane, ta ogromna praca całej masy ludzi, która okupiona jest ta magia świąt jest bardzo aktualna – uważa Karolina Maciejaszek. – Jak zwykle pozostaje pytanie o człowieczeństwo, o to czy widzimy tych ludzi, którzy są słabsi, biedniejsi, czy nasza perspektywa kończy się na początku naszego nosa. Tak jak to jest na początku w przypadku Scrooge’a, okrutnego pracodawcy i skąpca, który nie widzi ludzi wokół siebie.
Premiera spektaklu „Opowieść wigilijna” odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 5 grudnia o godzinie 19. Bilety dostępne są w kasie Nowego Teatru oraz w sprzedaży internetowej. Więcej informacji dotyczących repertuaru znaleźć można na facebookowym profilu i na internetowej stronie teatru (www.nowyteatr.pl).
(opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.