K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kobieca klasyka

0

Słupska Państwowa Szkoła Muzyczna otrzymała grant w wysokości ponad 14 tysięcy złotych na promowanie twórczości czterech polskich kompozytorek XIX i XX wieku. W ramach tej dotacji odbędzie się koncert w słupskiej filharmonii.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Słupsku promuje twórczość polskich kompozytorek XIX i XX wieku. Na ten cel szkoła otrzymała od Fundacji BGK grant w wysokości 14.500 zł. Koordynator projektu wyjaśnia genezę i istotę tego przedsięwzięcia.

Zauważyliśmy lukę – informuje Mateusz Marecki, koordynator projektu. – W świecie muzykologii właściwie nie mówi się o historii kobiecej muzyki. To jest zapomniany rozdział. Wydawało nam się też, że będzie to ciekawy teren do odkryć młodych ludzi. Pieniądze otrzymane od BGK wydaliśmy na zakup płyt i nut z utworami tych kompozytorek. Są w naszej bibliotece szkolnej. Opłaciliśmy też wykłady eksperckie między innymi cenionego muzykologa z Poznania Ryszarda Daniela Golianka, który przyjechał tutaj i opowiadał właśnie o Modlitwie Dziewicy i o jej fenomenie. O tym, dlaczego taki kiczowaty utwór stał się popularny chociażby w Azji, a zwłaszcza w Japonii. Były też warsztaty z praktykami gry na fortepianie i skrzypcach, więc dzieciaki przed koncertem mogły szlifować swoją technikę, mogły też szlifować niuanse interpretacyjne. No i wreszcie opłaciliśmy nagranie płyty. Ostatnio zaczęliśmy ją nagrywać w sobotę wspólnie ze Słupskim Ośrodkiem Kultury. Dla wszystkich dzieciaków było to właściwie nowe przeżycie, bo pierwszy raz nagrywali profesjonalną płytę z reżyserami dźwięku.

Ważnym celem projektu było zaangażowaniu uczniów i nauczycieli do wspólnej pracy. Dodatkowo w ramach wydarzenia odbędzie się koncert w słupskiej filharmonii.

Koncert w ten piątek, 10 grudnia o godzinie 17 – zapowiada Mateusz Marecki. – Chcemy wyjść do szerszej publiczności, pochwalić się tym, co zrobiliśmy od września. Mam nadzieję, że dla wielu słupskich melomanów będzie to pierwsze zetknięcie się z taką twórczością.

Płyta z nagraniami podopiecznych Państwowej Słupskiej Szkoły Muzycznej ma się ukazać pod koniec grudnia i dostępna będzie między innymi w słupskich bibliotekach i innych placówkach kultury. Intencją jej wydawcy jest popularyzacja muzyki polskich kompozytorek i edukacja szerszych kręgów odbiorców. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.