K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szkoła Młodych Fizyków

0

W I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku od około 10 lat lat działa Słupska Szkoła Młodych Fizyków. Uczniowie mają na swoim koncie wiele osiągnięć, a w zajęciach mogą uczestniczyć pasjonaci fizyki ze słupskich szkół, lubiący przeprowadzać ciekawe eksperymenty fizyczne.

Początki funkcjonowania Słupskiej Szkoły Młodych Fizyków związane są z postacią Franciszka Garszczyńskiego – zmarłego w kwietniu tego roku nauczyciela fizyki, mentora i mistrza wielu pokoleń młodzieży. Zajęcia dla wszystkich młodych ludzi zainteresowanych fizyką i poznawaniem rzeczywistości odbywają się w ciągu roku szkolnego w murach I Liceum Ogólnokształcącego.

Niezależnie od typu szkoły, podstawowej czy ponadpodstawowej, uczeń może przyjść do nas – informuje Jarosław Linder, nauczyciel fizyki i informatyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. – Zajęcia odbywają się w dogodnym terminie nawet dla młodzieży, która ma dużo zajęć. Mamy zajęcia w sobotę. Co prawda z powodu pandemii zajęcia na razie są zawieszone do czasu zmniejszenia się liczby zachorowań. Przewidujemy, że ruszymy prawdopodobnie w styczniu.
Tradycje szkoły kontynuuje troje nauczycieli fizyki: Grażyna Linder, Jarosław Linder oraz Mirosław Brozis. W tym roku szkolnym zanotowano już kilka sukcesów. We wrześniu zespół z V liceum i społecznego liceum otrzymał wyróżnienie w konkursie Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za pracę dotyczącą ulepszenia ula.

Przygotowaliśmy projekt pod tytułem Bee Smart, czyli unowocześnienie pasieki – wyjaśnia Karolina Wojtkowiak z V Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. – Wymyśliliśmy, że do ula można byłoby zamontować płytkę arduino z termometrami, które sprawdzałyby temperaturę w ulu. Dzięki temu wiedzielibyśmy bez mechanicznego sprawdzania przez pszczelarza, jak dużo pokarmu znajduje się wewnątrz. Projekt jest jeszcze w trakcie badań i unowocześniania, ponieważ mamy jeszcze parę innych dodatków, które można tam umieścić.
Są też inne sukcesy. Niedawno dwoje dzieci ze szkół podstawowych zajęło I miejsce w Turnieju Maszyn Wodnych w Wejherowie i awansowało do finału, który odbył się 6 listopada na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.
– Trzeba podkreślić, że dzieci same skonstruowały maszynę wodną za pomocą plastikowych łyżeczek i wyciętego ze sklejki koła – mówi Grażyna Linder, nauczyciel fizyki w Zespole Szkół Społecznych STO w Słupsku. – Zmontowały to i zrobiły tak dobrze, kąt natarcia był tak dobry, że zajęły pierwsze miejsce w Wejherowie. Dzieciaki dostały zaproszenie na PGE Narodowy do Warszawy. W stolicy również nam się powiodło, bo na etapie ogólnopolskim dzieci zajęły drugie miejsce, otrzymując czek na znacząca czterocyfrową kwotę.
Kolejnym sukcesem był brązowy medal na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków.
– Dzieci wymyśliły dwa krążki, które mogły się przesuwać względem siebie i zamontowały je na siedzeniu samochodu – informuje Grażyna Linder. – Osoba po operacji biodra siadała na ten krążek, przesuwała si w aucie, włączała blokadę i nie czuła bólu z tytułu tego, że musiała właściwie usiąść w samochodzie. Do tego było dołączonych jeszcze kilka gadżetów. Ten pomysł ułatwienia życia osobom po operacji biodra spodobał się bardzo i stąd ten brązowy medal.
Słupska Szkoła Fizyków prowadzi różne formy zajęć. Są to zajęcia, na których nie tylko rozwiązuje się zadania. Uczniowie przygotowują i prezentują różne innowacyjne pomysły. Wśród nich są też takie, które zabezpieczają nasze dane osobowe przed ich wyłudzeniem.
– Mój projekt polega na tym, że zrobiłem etui na legitymację szkolną, które chroni nasze dane osobowe – mówi Piotr Bieńkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku. – Zakrywa takie informacje, jak numer PESEL, imię i nazwisko, datę urodzenia czy adres zamieszkania. To sprawia, że nasza legitymacja jest bezpieczniejsza w miejscach, gdzie nie trzeba pokazywać tych danych. Na przykład podczas kontroli biletu nieimiennego w autobusie. Przy okazji zagłębienia się w temat danych osobowych odkryłem też, że bardzo łatwo można odczytać i skopiować dane z kart NFC, na przykład do siłowni czy biblioteki.
Wszyscy zainteresowani fizyką i matematyką, lubiący rozwiązywać ciekawe zadania spoza szkolnego programu, chcący przeprowadzać eksperymenty fizyczne mogą zgłaszać się do Słupskiej Szkoły Młodych Fizyków, znajdującej się w I Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. Więcej informacji można otrzymać sekretariacie (tel. 59 842 22 17) oraz na stronie internetowej szkoły. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.