K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Depresja atakuje

0

Smutek, lęk i i obniżenie nastroju to jedne z objawów depresji. Choroba dotyka osoby w każdym wieku, a jej bagatelizowanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Szacuje się, że w Polsce z tymi zaburzeniami może zmagać się nawet 1,5 miliona osób.

Pora jesienno-zimowa sprzyja pogorszeniu nastroju i samopoczucia. Zmęczenie, senność, apatia to objawy sezonowe i pojawiają się zazwyczaj, gdy brakuje słońca i szybko zapada zmrok. Jednak dla niektórych ludzi te objawy nie przemijają wraz z nastaniem wiosny. Cierpią oni na depresję. Głównymi objawami są permanentny smutek, lęk i ciągłe zaburzenia nastroju. Nie potrafią odczuwać radości z życia, a każdy dzień jest utrapieniem. U części osób cierpiących z powodu depresji mogą pojawiać się myśli samobójcze. Szacuje się, że w Polsce z tymi zaburzeniami może zmagać się nawet 1,5 miliona ludzi.

Depresja istniała od zawsze, natomiast jest kwestia świadomości, kwestia zbadania pewnych mechanizmów, w których powstają zaburzenia depresyjne czy zaburzenia nastroju – mówi dr n. o zdr. Sebastian Zdończyk, psycholog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – To bardzo dobrze, że dzisiaj mówimy o tym i ta świadomość związana z obrazem, jaki może przybierać depresja jest coraz większa. Pamiętajmy, że depresja ma wiele twarzy. Może ona inaczej manifestować się i przebiegać u dzieci i młodzieży, a inaczej u seniorów. Nie zawsze jest tak, że depresja musi się nam kojarzyć ze smutkiem, z takim codziennym obniżeniem nastroju, z chandrą, okresem jesiennym, ponieważ objawy kliniczne, które występują przy depresji, to oczywiście poczucie smutku czy zaburzenia snu. Te zaburzenia snu to mogą być problemy z zasypianiem, ale równie dobrze z przesypianiem. To mogą być problemy związane z apetytem, z zaburzeniami łaknienia, z zaburzeniami funkcji seksualnych. To mogą być takie myśli rezygnacyjne, takie sytuacje, kiedy nie mamy siły wstać, nie mamy siły na proste zabiegi higieniczne. Jest to naprawdę bardzo poważna choroba i nie należy tego bagatelizować.
Depresja może dotknąć każdego z nas i dotyczy zarówno dzieci, jak i seniorów. Dużo częściej chorują kobiety niż mężczyźni Przyczyn jej pojawienia się może być wiele i są one złożone. Te najpoważniejsze związane są z zaburzeniami neuroprzekaźnictwa i zaburzeniami struktury mózgowej. Wystąpienie depresji może być też wynikiem chorób somatycznych i zaburzeń psychicznych, ale też traumatycznych wydarzeń w życiu, takich jak utrata kogoś bliskiego. Osoby, które przypuszczają, że depresja może ich dotyczyć, powinny skorzystać z pomocy specjalisty psychologa czy psychiatry. Światowa Organizacji Zdrowia szacuje, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.