K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Testowali kładki

0

Kończą się prace nad słupskimi kładkami. W miniony weekend przeszły one próby obciążeniowe. Badania z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury pomiarowej przeprowadziła niezależna jednostka.

Prace nad słupskimi kładkami nad Słupią dobiegają końca, w związku z czym konstrukcje musiały przejść obowiązkowe próby obciążeniowe. Nowe pomosty przy bulwarach służyć mają komunikacji pieszej.

Były to próby dynamiczne z udziałem kilkunastu osób, które wykonywały marsze, biegi, podskoki – synchroniczne, asynchroniczne, ściśle zgodnie ze szczegółowym projektem opracowanym przez mostowców – mówi Tomasz Orłowski, zastępca dyrektora ZIM w Słupsku.

Pierwsze „przesłuchy” już się zakończyły i nie wykryto w nich żadnych odchyleń. Jednostka badawcza wciąż jeszcze musi przedstawić szczegółowy raport. Zapytaliśmy, czy tych kilkanaście osób do badań wystarczy, skoro wiadomo, że kładki będą użytkowane jednocześnie przez kilkadziesiąt czy kilkaset.

Trochę prawdy jest w tej legendzie o wojsku, które szło równym krokiem przez most, co spowodowało katastrofę tego obiektu – mówi Tomasz Orłowski. – Tutaj te synchroniczne, nakładające się, równe kroki też powodowały naprawdę dużą amplitudę drgań, ale jednocześnie jest to badane przy pomocy określonych urządzeń, które potrafią ekstrapolować uzyskane wyniki i stwierdzić, czy przy zwiększeniu ilości osób także wszystko będzie w porządku.

Największy zakres badań przeprowadzony był na najdłuższej kładce obok MDK-u. Zgodnie z harmonogramem prace na bulwarach sfinalizowane zostaną do końca marca 2022 roku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.