K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szkoły z psychologiem

0

Podczas wczorajszej konferencji prasowej władz miasta zapowiedziano podpisanie porozumienia między placówkami oświatowymi a Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku w zakresie prowadzenia usług psychologicznych i terapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Realizacja porozumienia ma nabrać tempa na początku przyszłego roku.


Podczas wczorajszej konferencji prasowej włodarzy miasta zapowiedziano rychłe podpisanie porozumienia pomiędzy słupskimi placówkami oświatowymi a Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Porozumienie zostanie zawarte w celu umożliwienia uczniom słupskich szkół, ich rodzicom oraz pracownikom szkół bezpłatnego korzystania z usług świadczonych przez przychodnię.

W tym procesie terapeutycznym chcielibyśmy skorzystać z pomocy szkół – informuje Krzysztof Sikorski, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Dlatego zwróciliśmy się do pani prezydent i do dyrektorów szkół z propozycją podpisania porozumień pozwalających naszym specjalistom zasięgnąć większej wiedzy o środowisku dziecka. Potocznie mówiąc, wejść do szkoły, zobaczyć co się w niej dzieje, zasięgnąć za zgodą rodzica informacji o warunkach szkolnych.
Współpraca polegać będzie m.in. na prowadzeniu zajęć, warsztatów oraz konsultacji w celu wsparcia i pomocy dzieciom i młodzieży, doświadczającym lub narażonym na różnego rodzaju trudności i kryzysy psychiczne.

Pomocy psychologicznej potrzebuje około 20 procent dzieci mieszkających w mieście – mówi dr Aleksandra Jaworska-Kołatka, kierownik Przychodni Psychologiczno-Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Słupsku. – To jest naprawdę bardzo duża liczba potrzebujących. Widzimy tę potrzebę i nasza poradnia po to została utworzona, żebyśmy współpracowali ze środowiskiem szkolnym i środowiskiem rodzinnym naszych pacjentów. Bardzo dużo jest dzieci z zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi, zaburzeniami opozycyjno-buntowniczymi. Mamy również dzieci z zaburzeniami odżywiania. Dzieci wróciły do szkół i okazało się tak naprawdę, że relacji nie ma. Relacje były i relacje się skończyły. Trochę nie wiemy dlaczego, ale przez półtora roku izolacji dzieci się zmieniły, młodzież się zmieniła. Zmieniły się potrzeby, zainteresowania i to powoduje bardzo dużo kryzysów.
Podkreślono, że coraz więcej uczniów ma zaburzenia psychiczne. Wedle specjalistów problemy są m.in. spowodowane sytuacją pandemiczną i wynikającą z niej izolacji dzieci i młodzieży. Poradnia, działająca od 2 i pół miesiąca, przyjęła już 500 pacjentów ze Słupska i okolic. Dyrektorzy szkół chwalą podpisanie porozumienia.
– Dzieci zawsze mówią o problemach – przekonuje Danuta Wyrwas, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Słupsku. – Pierwsza jest pani w klasie, która dowiaduje się więcej niż rodzic. Taka poradnia i terapeuci naprawdę bardzo nam pomogą, żeby ten proces jakoś nakierować. Rodzic przychodzi do szkoły, szkoła kieruje do poradni i ustalamy, jak mamy terapeutycznie z dzieckiem pracować. Dużo jet dzieci chorych. Dużo jest dzieci zaburzonych. Nie wszyscy rodzice to widzą. Widzimy to my i dlatego jesteśmy tutaj, żeby razem współpracować.
W tym porozumieniu jest punkt mówiący o tym, że rodzice i uczniowie, ale również nauczyciele mogą liczyć na wsparcie poradni – mówi Mariusz Domański, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr II w Słupsku. – To jest bardzo ważne, bo troska o ten dobrostan psychiczny zarówno ucznia, rodzica ale i nauczyciela jest niezwykle ważny.
Podpisane porozumienie między szkołami a Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku w zakresie prowadzenia usług psychologicznych i terapeutycznych dla dzieci i młodzieży ma być realizowane od początku przyszłego roku kalendarzowego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.