K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Spotkanie z siatkarzem

0

Dziś, 16 grudnia, uczniowie ze słupskiego „Drzewniaka” uczestniczyli w autorskim programie profilaktyczno-motywacyjnym „Mistrzem być!”. Zajęcia poprowadził były siatkarz reprezentacji Polski Marcin Prus. Spotkania w słupskich szkołach trwają od miesiąca i zakończą się w najbliższy piątek.

Autorski program profilaktyczno-motywacyjny „Mistrzem być!” to kampania społeczna przywracająca ludziom wiarę we własne marzenia i możliwości. Nazwa nawiązuje do tytułu wydanej kilka lat temu książki autorstwa Marcina Prusa, byłego siatkarza, wielokrotnego reprezentanta Polski, którego dobrze zapowiadającą się karierę środkowego bloku przerwała nagła kontuzja, odniesiona w wieku zaledwie 23 lat. Były siatkarz spełnia się obecnie jako mówca motywacyjny i w sposób nieszablonowy prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Stara się on im wytłumaczyć na czym polega tajemnica samorozwoju, pracy nad sobą i w grupie czy osiągania sukcesów poprzez ciężką pracę. Od połowy listopada takie zajęcia odbywały się w około dwudziestu słupskich szkołach i placówkach wsparcia. Dziś mogli w nich uczestniczyć uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku, czyli popularnego „Drzewniaka”.

W założeniach program profilaktyczny polega na uwidocznieniu rożnych postaw społecznych, które mogą zostać delikatnie zaburzone przez okres pandemiczny – mówi Marcin Prus, były siatkarz i reprezentant Polski. – O wpływie sportu na życie młodego człowieka rozmawiamy niejednokrotnie, o podejściu ich do rzeczywistości, do tego świata, z którym przychodzi im się zmierzyć. Rozmawiamy bardzo często o problemach, o tym jakie powinny być właściwe postawy. Nie tylko ich, ale i społeczne po to, aby w życiu można było osiągnąć coś więcej niż tylko przeciętność. Idziemy w takim kierunku, w którym wykorzystuje się osobę reprezentanta Polski, ale teraz już i psychologa sportu i pedagoga do tego, aby w przeciągu półtorej godziny zegarowej przekazać jak najwięcej treści grupie społecznej, która będzie najbardziej chłonna na tego typu wiedzę. Jak widać, to działa. Jak na razie osiemnaście spotkań, a jutro jeszcze jedno, ale prawda też jest taka, że jest to bardzo pracochłonne i wymaga to sporego zaangażowania, a przede wszystkim merytorycznego przygotowania.
Warsztaty „Mistrzem być!” składały się z dwóch części. Na początku odbyła się prezentacja multimedialna i rozmowa z młodzieżą na tematy związane m.in. z szacunkiem, tolerancją, ambicją, empatią czy też przemocą. Celem spotkania było mentalne wzmocnienie młodych ludzi i pokazanie, że nie można tracić wiary we własne możliwości ani też rezygnować ze swoich pasji i zainteresowań. Siatkarz doradzał też jak zwalczyć lenistwo i złe nawyki, które są głównym powodem niepowodzeń w życiu. W drugiej części były sportowiec przeprowadził interesujący choć wyczerpujący trening siatkarski na hali sportowej. Dzięki wykonywanym ćwiczeniom i grom zespołowym młodzież uczyła się skuteczności, dokładności i współpracy z innymi w grupie. Spotkania z Marcinem Prusem zostały zorganizowane w słupskich szkołach już po raz kolejny z inicjatywy prezydent miasta Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, która podkreśliła, że obecnie młodzież jest słaba psychicznie i potrzebuje wsparcia autorytetów.

Po badaniach, jakie dokonaliśmy na grupie młodzieży słupskiej pięć lat temu okazało się, że młodzież jest bardzo depresyjna – informuje Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent miasta Słupska. – Pomyślałam, że najlepiej, gdybyśmy mogli wesprzeć ich mentalnie przez kogoś, kto doskonale zna uczucie depresji, a myślę, że nawet dramatu związanego z tym, że nie mógł uprawiać sportu, ale potrafi to, co było jego słabością przekuć teraz w sukces. I tak Marcin Prus stał się kapitalnym, mentalnym trenerem jeszcze dla uczniów gimnazjum, bo wtedy zaczęliśmy ten projekt i go kontynuujemy. Dzisiaj w trakcie pandemii jest to szczególnie potrzebne, bo młodzież rzeczywiście ma pewne deficyty emocjonalne.
Motywacyjne spotkania z Marcinem Prusem w słupskich szkołach zakończą się jutro w Zespole Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.