K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szkolna kapsuła czasu

0

W piątek, 17 grudnia, na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku odbyło się uroczyste zakopanie w ziemi kapsuły czasu. Było to podsumowanie projektu „Matematyczny wehikuł czasu”, zrealizowanego dzięki dotacji fundacji mBanku. Kapsuła czasu ma być otwarta za 50 lat, w grudniu 2071 roku.


Uroczyste umieszczenie kapsuły czasu pod wygrawerowaną płytą odbyło się w miniony piątek, 17 grudnia, przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku i uczestniczyli w niej uczniowie klasy 7 C wraz z wychowawczynią. Było to zwieńczenie dużego projektu zatytułowanego „Matematyczny wehikuł czasu”, zrealizowanego dzięki dotacji fundacji mBanku o nazwie mFundacja. W trakcie tego projektu uczniowie dwóch klas siódmych i jednej klasy ósmej podjęli wiele działań dotyczących czasu. Miały one na celu przybliżenie uczniom podstawowych pojęć związanych z zegarem wskazówkowym, cyfrowym, zamianą jednostek czasu i jego upływem. Istotne było także dokonywanie wszelkich obliczeń związanych z kalendarzem, takich jak określanie roku przestępnego oraz z samym znaczeniem kapsuły czasu. Kapsuła czasu ma być otwarta za 50 lat, w grudniu 2071 roku.

W ramach tego projektu zrealizowany był film na temat historii szkoły – informuje Marzena Ryłło, nauczyciel matematyki, wychowawca klasy 7 C w Szkole Podstawowej nr 1 w Słupsku. – Napisany był również list do uczniów w przyszłości. Wszystkie te materiały zostały umieszczone w tej kapsule czasu. Ponadto mieliśmy konkurs dotyczący liczb, którego podsumowanie nastąpiło dzisiaj. Efektem końcowym jest kapsuła i uroczyste wkopanie jej na terenie szkoły. Ideą przewodnią jest to, by za 50 lat, w grudniu 2071 roku nauczyciele i uczniowie w przyszłości otworzyli tę kapsułę czasu. Ta młodzież za 50 lat będzie miała 63 lata, przyjdzie na otwarcie i będzie miło wspominać moment, kiedy ona była wkopywana.

Podczas realizacji projektu ważne było również kształtowanie świadomości matematycznej wśród dzieci w życiu codziennym, ukazanie przydatności zdobytej wiedzy na temat czasu w praktyce oraz poznanie historii szkoły. Jak podkreślili uczniowie klasy 7 C, przy tworzeniu kapsuły czasu szczególne emocje wzbudzały zajęcia praktyczne przy budowaniu kalendarza klasowego i szkolnego. Oba miały zawierać najważniejsze daty i wydarzenia z życia w murach szkoły.

Doświadczyliśmy wielu ciekawych rzeczy, a przede wszystkim nauczyliśmy się dużo – mówi Natan Labuda z klasy 7 C Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupsku. – Będziemy mieli dobre wspomnienia. Spędziliśmy przy tym bardzo ciekawie czas. Ja na przykład nauczyłem się, jak wyliczać kwartał w roku.

A ja się nauczyłam jak oznaczać miesiące cyframi rzymskimi – dodaje Michalina Król z klasy 7 C SP 1 w Słupsku.

W kalendarzu umieszczaliśmy ważne dla naszej szkoły daty historyczne i różne ciekawostki, które wydarzyły się w naszej „Jedynce” na przestrzeni lat – uzupełnia informację Natan Labuda, a Michalina Król przypomina, że w kalendarzu znalazły się też najważniejsze daty z życia klasy na przykład nasze urodziny oraz klasowe osiągnięcia.

Tworzenie kapsuły czasu miało charakter wychowawczy i poznawczy. Miało też służyć rozwijaniu poczucia przynależności do społeczności szkolnej i rozbudzaniu chęci przekazania swojej historii tym, którzy będą uczyć się i pracować w tej szkole za 50 lat. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.