K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Witkacy. Napisane dzisiaj

0

Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku oraz Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International Klub w Słupsku organizują III Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj”. Konkurs na najlepsze prace inspirowane twórczością Witkacego skierowany jest do uczniów z z klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.

III Międzynarodowy Konkurs Literackiej Twórczości Młodzieży „Witkacy. Napisane dzisiaj” to konkurs, którego celem jest propagowanie wśród młodzieży zainteresowania czytelnictwem i literaturą, a w szczególności twórczością Witkacego. Uczestnicy konkursu mogą przedstawić swoje prace w sposób dowolny, jednakże ściśle związany z działalnością artystyczną Stanisława Ignacego Witkiewicza. Nie ma żadnych barier artystycznych, dopuszczalne są wszelkie formy wypowiedzi literackiej, takie jak poezja, proza, dramat, scenariusz filmowy czy komiks. Uczestnik powinien jednak wskazać źródło swojej witkacowskiej inspiracji, którym może być tekst, obraz, fotografia, list, artykuł, element biografii czy inny impuls związany z twórcą.

Mam ogromna przyjemność zaprosić wszystkie osoby, które wiedzą, a może dopiero się dowiedzą, że mają wybitny talent literacki i inspirują się lub zainspirują się twórczością Witkacego – mówi Maria Pietryka-Małkiewicz, koordynatorka i organizatorka konkursu „Witkacy. Napisane dzisiaj”. – Myślę, że tych osób jest sporo, o czym świadczą poprzednie dwa lata konkursu, kiedy przysłano do nas prawie 380 rewelacyjnych, dobrych, bardzo dobrych i genialnych prac. Tak naprawdę sukces młodzież odnosi wtedy, gdy pochyli się nad nią jakiś mentor, bardzo dobry nauczyciel, który potrafi zainteresować albo konkretnym literatem, albo twórczością literacką. Takich nauczycieli znamy, po poprzednim konkursie imienia Wandy Chotomskiej tysiące.

Konkurs na najlepsze prace inspirowane twórczością Witkacego skierowany jest do uczniów z klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Wśród celów organizatorzy wymieniają też promowanie literackiej wrażliwości, wyobraźni oraz odwagi w łamaniu stereotypów. Prace konkursowe największych talentów literackich zostaną wydane w specjalnym tomiku oraz mają szansę zostać opublikowane w ogólnopolskim półroczniku naukowo-artystycznym poświęconym twórczości Witkacego.

Zainteresował się tym konkursem dr Przemysław Pawlak, prezes Instytutu Witkacego w Warszawie – informuje Maria Pietryka-Małkiewicz. – Kiedy usłyszał o konkursie, sam zaproponował pomoc i taką opiekę merytoryczną. Zaproponował coś fantastycznego, co uważam za ogromne wyróżnienie i ogromny zaszczyt dla każdego młodego człowieka, jeśli jego tekst zostanie wydrukowany w bardzo prestiżowym piśmie Instytutu Witkacego „Witkacy”.

Konkurs jest organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 3 w Słupsku oraz Międzynarodową Organizację Soroptimist International Klub w Słupsku. Konkurs odbywa się pod patronatem prezydenta miasta Słupska i jest następcą Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej. Prace konkursowe można nadsyłać do 14 marca 2022 roku na adres mailowy Szkoły Podstawowej nr 3. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej szkoły oraz na facebookowym profilu „Witkacy. Napisane dzisiaj”. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na czerwiec 2022 roku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.