K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Podsumowanie trzech lat

0

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Słupsku podsumowano trzy lata kadencji Zarządu Powiatu Słupskiego. Włodarze powiatu poinformowali o ilości pozyskanych środków oraz o inwestycjach, które udało się zrealizować od wyborów w 2018 roku.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej starosta powiatu słupskiego Paweł Lisowski wymieniał liczne sukcesy zarządu powiatu, które w minionych trzech latach udało się osiągnąć w czterech kategoriach: inwestycji drogowych, infrastrukturze i wyposażeniu, transporcie publicznym oraz projektach społecznych. Na ich realizację starostwo pozyskało prawie 134 miliony złotych, z czego najwięcej, bo około 84 milionów pochodziło z funduszy krajowych dla powiatów województwa pomorskiego. Dla porównania, w tym samym czasie powiat wejherowski, kartuski i bytowski uzyskały o 30-40 milionów złotych mniej.

Żeby pokazać skalę środków pozyskanych, warto wiedzieć, że sześć powiatów z dołu listy pozyskało mniej środków niż jeden powiat słupski – mówi Paweł Lisowski, starosta powiatu słupskiego. – Myślę, że to też jest świadectwem aktywności na tym polu.
Jednym z największych osiągnięć powiatu był zakup 6 nowych autobusów oraz

4 busów, których przetarg właśnie dobiegł końca. Łącznie na 10 nowych pojazdów otrzymano

dofinansowanie w kwocie 7 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki temu zakupowi średni wiek taboru słupskiego PKS-u spadł z ponad 20 lat do około 14. Dodano też o wielkim wsparciu ze strony Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych., dzięki któremu mogły powstać nowe linie autobusowe.

Jak ten transport wyglądał i jak był on systemowo niedoinwestowany wszyscy mogliśmy widzieć – dodaje starosta Paweł Lisowski. – Również na podstawie taboru, który tutaj jeździ. Gdy tylko pojawił się Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, to zaczęliśmy z niego korzystać. Tylko w tej kadencji pozyskaliśmy na dodatkowe linie użyteczności publicznej kwotę ponad 11 milionów złotych. Z tego dwa miliony złotych to jest wkład samorządów gminnych, na terenie których te linie kursują.
Starosta poinformował również o dokonanych przebudowach dróg powiatowych i przejść dla pieszych, na które pozyskano ponad 41 milionów złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na terenie powiatu znajduje się około 700 km dróg powiatowych, z czego sporo jest jeszcze w złym stanie. Wedle szacunków około 1/3 z nich wymaga pilnych remontów. Największą inwestycją infrastrukturalną była zakończona latem tego roku przebudowa XIX wiecznego pałacu w Damnicy, gdzie mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Jednak to nie jedyny budynek, który został zmodernizowany.

Modernizujemy również starostwo powiatowe – podkreśla Paweł Lisowski. – Rozpoczęły się już prace związane z estetyką tego budynku. Prowadzona jest modernizacja hali sportowej przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Ustce. Doinwestujemy również wszystkie budynki naszych domów pomocy społecznej, młodzieżowy dom socjoterapii. Można powiedzieć, że w każdym budynku, za który samorząd odpowiada w tych trzech latach sporo się działo. Jest tam zwiększone bezpieczeństwo, jest większy komfort.
W kolejnych latach kadencji Zarząd Powiatu Słupskiego zamierza nadal aktywnie działać i pozyskiwać środki m.in z programu Polski Ład oraz wydatkować pieniądze w wysokości 30 milionów złotych, które powiat otrzymał w ramach rekompensaty za tarczę antyrakietową. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.