K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Paka dla bezdomniaka

0

W Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku zakończyła się coroczna akcja zbiórki karmy i innych akcesoriów dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w Słupsku. Akcja odbyła się pod hasłem „Paka dla Bezdomniaka od Rolniczaka”.

Tegoroczna akcja „Paka dla Bezdomniaka od Rolniczaka” trwała od początku listopada i zaangażowali się w nią uczniowie, wolontariusze oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku, którym los zwierząt nie jest obojętny. Dzięki akcji udało się zebrać m.in. ponad 100 kg karmy, a także puszki, saszetki, obroże zwykłe, obroże przeciw pchłom i smycze. Nie zapomniano też o kotach, które oprócz karmy suchej otrzymają też puszki i saszetki z mięsem oraz paszteciki. Wśród podarków dla bezdomnych zwierząt nie zabrakło też kilkudziesięciu podkładów, koców, kołder, misek, legowisk, prześcieradeł, poduszek czy butelek do karmienia małych zwierząt.
– Jest to akcja, która prowadzimy już dłuższy czas – mówi Monika Żynis ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „Panda” w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. – Pod kilku lat dołączyliśmy do Ligi Ochrony Przyrody, która w naszej szkole wraz z nauczycielem przyrody Marią Perz zainicjowała tę akcję. Dołączyliśmy, ponieważ im więcej osób działa, tym mamy większą siłę przebicia. W tym roku po raz kolejny taką pakę zorganizowaliśmy. Polegało to na kilku działaniach. Pierwsze, to ogólnoszkolna zbiórka karmy, która trwała dwa dni, ale przedłużyliśmy o jeden dzień, ponieważ młodzież chciała donieść niektóre rzeczy. Głównym przesłaniem tegorocznej akcji było, żeby nie pomagać tylko od święta. W schronisku jest bardzo duże zapotrzebowanie. To, co zebraliśmy to przecież wiemy, że jest to kropla w morzu potrzeb. Chcemy tak robić cały czas
Ponadto szkoła w ramach współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Słupsku oraz Centrum Wolontariatu w Gdańsku pozyskała z programu wolontariatu „Korpus Solidarności” dodatkowe fundusze w wysokości 1000 złotych, za które również zakupiono karmę i akcesoria dla zwierząt. Młodzież zajęła się też informowaniem lokalnej społeczności o prowadzonej akcji na rzecz bezdomnych zwierząt.

Dużo jest tego – mówi Oliwer Dubois z klasy 4 Tla Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. – Jak co roku uczniowie bardzo się angażują, bo akcja jest bardzo fajna. To nie tylko karma, bo są też koce czy poduszki, które psiakom na pewno się przydadzą. Często takich przedmiotów brakuje w schroniskach. Szczególnie zimą.
– Jedną z najbardziej potrzebnych rzeczy były karmy dla małych zwierząt, a w szczególności dla małych kotów – dodaje Natalia Degis z klasy 3 TP5 Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. – Ludzie najczęściej zapominają, że w schronisku również są koty. Chcieliśmy ludzi uświadamiać nie tylko przez szkołę, ale również przez internet, bo wszystko teraz przez pandemię poszło na internet. Promowaliśmy razem z kolegą także na Facebooku szkolnym. Informowaliśmy na przykład o prawach zwierząt, czym jest żółta wstążka. Informowaliśmy jak dbać o zwierzęta, jak je chronić, ale też gdzie zgłaszać sytuacje, gdy widzimy, że zwierzętom coś się staje.
W ramach akcji „Paka dla Bezdomniaka od Rolniczaka” młodzież przygotowała wystawę prac, prezentującą foldery o zwierzętach. Są w nich zawarte przydatne informacje mówiące o tym jak się opiekować zwierzętami, jak im pomagać oraz jak chronić prawa zwierząt. Zgromadzone dary mają pomóc bezdomnym zwierzętom przetrwać zimę. I jeszcze przed Wigilią trafią do słupskiego schroniska. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.