K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Regał bookcrossingowy

0

W kilku słupskich instytucjach m.in. w ratuszu oraz SOCOPiES przy ul. Niedziałkowskiego znajdują się regały z książkami, do których można przynieść lub bezpłatnie zabrać z nich interesujące lektury. Regały funkcjonują w ramach akcji bookcrossingu „Daj książce drugie życie”, zorganizowanej przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku.

Bookcrossing polega na nieodpłatnym dzieleniu się książkami metodą „podaj dalej” w celu popularyzowania czytelnictwa i rozpowszechniania literatury. Lektury można pozostawiać na specjalnie w tym celu ustawionych regałach, znajdujących się w różnych miejscach i instytucjach publicznych. Zainteresowane osoby mogą bezpłatnie wziąć interesujący je tytuł z sobą, a po przeczytaniu odnieść na regał. Półki można też uzupełnić własnymi książkami, których planujemy pozbyć się z domu. Akcja trwa w Polsce już od kilku lat, a w Słupsku jest popularyzowana jest przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej we współpracy z ratuszem pod hasłem „Daj książce drugie życie”. Regały z wolnymi książkami dostępne są m.in. w ratuszu oraz w Słupskiem Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego.

Znajdujemy też regały z książkami w siedzibie PGK i PSZOK-u na Bałtyckiej – informuje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Są to książki różnego rodzaju, zarówno beletrystyka, jak i książki naukowe czy różnego rodzaju poradniki. To, co my jako mieszkańcy mamy w domu, nie chcemy wyrzucać, nie chcemy generować dodatkowych odpadów, a te książki są jeszcze dobre, możemy przynieść do tych miejsc i zostawić na półeczce. Inna osoba, która chce, potrzebuje może taką książkę wziąć sobie do domu, zostawić ją u siebie lub po przeczytaniu zwrócić. Możemy te półki traktować jako minibibliotekę, czyli wypożyczam i oddaję, albo po prostu zostawiam, żeby ktoś inny sobie wziął. Te półki cieszą się zainteresowaniem z różną intensywnością. Zależy, jakie książki się pojawiają. W bibliotece czy w SCOPiES-ie pracownicy zaznaczają, że jeżeli to są książki nowe, chodliwe, jakieś znane kryminały to szybko znikają. Widzimy, że na tych półkach jest ruch.
Ideą bookcrossingu jest także uchronienie różnych dzieł literackich przed ich bezpowrotnym, często bezmyślnym zniszczeniem. Wśród wyrzucanych książek zdarzają się nierzadko „białe kruki”, które wielu ludziom zdają się nie mieć dużej wartości. Akcja „Daj książce drugie życie” daje możliwość pozostawiania książek na publicznych regałach, gdzie z pewnością ktoś z chęcią po nie sięgnie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.