K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zabytkowa winda

0

Zabytkowa winda towarowa z 1936 roku, odnaleziona podczas gruntownej modernizacji budynku „okrąglaka” przy ulicy Jaracza, w którym mieści się m.in. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku jest już po renowacji. Urządzenie zostało wyeksponowane w sali konferencyjnej budynku.

Do odkrycia zabytkowej windy towarowej doszło pod koniec 2020 roku, podczas wyburzania szybu kominowego, który ku zdziwieniu wszystkich pracowników okazał się szybem windowym. Prace przeprowadzono w ramach trwającej wówczas kompleksowej modernizacji „okrąglaka” przy ulicy Jaracza, w którym mieści się m.in. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku. Winda została zamurowana po wojnie prawdopodobnie przez pierwszych zarządców budynku i przez kilkadziesiąt lat nikt nie zdawał sobie sprawy z jej istnienia. W mijającym roku, pod nadzorem konserwatora zabytków, windę poddano renowacji i wyeksponowano w sali konferencyjnej biblioteki. Jak informują oryginalne tabliczki na eksponacie, które zachowały się w dobrym stanie, winda została wyprodukowana w 1936 roku przez istniejącą od ponad 140 lat szwajcarską firmę Schindler, która do dziś zajmuje się produkcją tego typu urządzeń.

Firma się zainteresowała, zrobili zdjęcia i może nam uzupełni o to urządzenie, którego nam zabrakło po jej odkryciu, czyli takiego wózeczka, na którym przewożone były najprawdopodobniej dokumenty – mówi Agata Szklarkowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. – Bo to winda towarowa. Wiedząc o tym, jakie było przeznaczenie budynku, gdy był budowany, a mianowicie znajdował się tu Arbeitsamt, przypuszczamy, że tą windą przewożone były dokumenty. Taka była jej funkcja. Później została ona zamurowana, ponieważ nie była potrzebna, ponieważ w budynku tym po wojnie była szkoła podstawowa, a potem inne instytucje. Żadna z nich nie korzystała z windy, trzymały się z daleka od szybu kominowego. My zdecydowaliśmy się go zlikwidować, no i taka niespodzianka się pojawiła. Przy remoncie starych budynków zawsze są jakieś niespodzianki, a ta była dla nas największa. Cieszymy się, że zainteresowało się nią bardzo wiele osób.
Generalny remont budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku trwał ponad rok. W tym czasie odnowiono wnętrza budynku w części biurowej, a także w czytelni w wypożyczalni. Wymieniono też meble i zamontowano klimatyzację, a w miejscach dotąd zamurowanych w frontowej części budynku ponownie pojawiły się charakterystyczne drzwi. Ostanie prace polegające na odrestaurowaniu ceglanej fasady budynku zakończyły się przed kilkoma dniami. Całkowity koszt remontu wyniósł prawie 2 miliony złotych. Inwestycję w całości sfinansowano z ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którego delegatura również znajduje się w tym budynku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.