K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zimowe zagrożenia

0

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku przypomina o niebagatelizowaniu zagrożeń w okresie zimowym. Wśród nich są niskie temperatury, śnieg, silny wiatr, marznące opady deszczu, a w konsekwencji odmrożenia i wychłodzenie organizmu. Należy też zachować zasady bezpieczeństwa na śliskich drogach i nieodśnieżonych chodnikach.

Zima jest szczególną porą roku. Z jednej strony widok świata pokrytego białą pierzyną jest przyjemny dla oka, z drugiej okres ten niesie ze sobą wiele zagrożeń związanych z niską temperaturą, gęsto padającym śniegiem, silnym i mroźnym wiatrem, marznącymi opadami deszczu czy wysoką wilgotnością powietrza, która potęguje odczuwanie chłodu. Bezpośrednimi zagrożeniami są też odmrożenia i wychłodzenie organizmu. Zaśnieżone i śliskie chodniki sprzyjają licznym kontuzjom, a gołoledź lub błoto pośniegowe zalegające na ulicach stwarzają niebezpieczeństwo dla kierujących pojazdami. Zima to też trudny czas dla osób starszych, samotnych oraz bezdomnych.
– Apeluję o zwracanie uwagi na tę grupę osób – mówi Jerzy Janiak, szef Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku. – W wypadku zauważenia osoby leżącej, bezdomnej czy przebywającej w takich miejscach, jak altanka czy pustostany, należy powiadomić właściwe służby, szczególnie pod numerem alarmowym 112, straż miejską czy Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Przez te służby podjęte będą właściwe działania w stosunku do tych osób, które potrzebują pomocy. Zima jest też okresem bardzo trudnym, jeżeli chodzi o zwierzęta. Należy zapewnić im właściwe warunki – mówię tu o naszych pupilach psach i kotach przebywających na zewnątrz – przygotowując im właściwe budy, posłania, ochronę.
Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, należy zachować szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód. Chcąc jeździć na łyżwach, warto korzystać tylko z nadzorowanych lodowisk. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, aby wychodząc na powietrze, odpowiednio dostosować ubiór do warunków pogodowych.

Jeżeli chodzi o wychodzenie z domu, podróże i w tym kontekście wychładzanie, odmrażanie, to musimy rzeczywiście ubierać się stosownie do temperatury. Zalecany jest ubiór na tzw. cebulkę, która daje nam to, że temperatura ciała zawsze jest wyższa, ubranie takie bardziej broni przed niską temperaturą. Oczywiście najważniejsza rzecz, nie próbujmy rozgrzewać się alkoholem w okresie zimowym, bo alkohol naprawdę nie powoduje tego, że stajemy się bezpieczniejsi, jesteśmy bardziej ogrzani. Jeżeli chodzi o podróż autem, to podstawowe zasady są takie: trzeba zatankować samochód, bo są do pokonania pewne odległości i żeby się nie okazało, że w czasie podróży zabraknie nam tego paliwa, i do tego korzystamy oczywiście z opon zimowych. Kto jeszcze nie zdążył zmienić opon letnich na zimowe, trzeba to zrobić jak najszybciej, tym bardziej, że mamy dopiero początek zimy.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku przypomina o niebagatelizowaniu zagrożeń i zachęca do zapoznania się z dostępnymi w internecie poradnikami właściwych zachowań w czasie zimy opracowanymi przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.