K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Bibliobus w Kobylnicy

0

Już w tym roku na ulice gminy Kobylnica ma wyjechać biblioteka na czterech kołach. Bibliobus na co dzień będzie dowozić książki tam, gdzie nie ma placówki bibliotecznej. W ramach projektu dodatkowo powstanie Pracownia Wielojęzyczności w Sycewicach.

Aby ułatwić mieszkańcom gminy Kobylnica wypożyczanie książek, na drogi regionu wyjechać ma w tym roku bibliobus. Mobilny punkt biblioteczny na co dzień będzie dowozić książki tam, gdzie nie ma placówki bibliotecznej.

Pomysł bibliobusu nie jest naszym autorskim pomysłem, ponieważ tego typu pojazdy funkcjonują już w Polsce. Jest ich około trzech – mówi Renata Sztabnik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy. – My natomiast po prostu korzystamy z dobrych praktyk tych bibliotek, które taką ofertę wprowadziły. I rzeczywiście w tym roku taki pojazd będziemy adaptować na potrzeby bibliobusu, bo jak sami państwo rozumiecie, nie są one gotowe na rynku, są dostosowane do potrzeb danej biblioteki. Muszą spełniać określone wymogi, musi się tam zmieścić i księgozbiór, i sprzęt do wypożyczania, i siedziska. Nasz bibliobus będzie także wyposażony w sprzęt nagłaśniający, po to, żeby oprócz samego wypożyczania w terenie mógł też pełnić rolę mobilnej biblioteki, czyli docierać tam, gdzie nie mamy swojej placówki bibliotecznej. Jest kilka takich miejscowości pozbawionych de facto bezpośredniego dostępu do książki. A my w ten sposób będziemy taką potrzebę wypełniać. Przede wszystkim mamy tu na myśli te miejscowości, które położone są wzdłuż drogi powiatowej w kierunku Barcina, czyli Kuleszewo, Sierakowo Słupskie, Kończewo. Są to miejscowości, gdzie mieszka dużo mieszkańców, natomiast niestety nie mamy tam swoich filii bibliotecznych.

Bibliobus powstać ma w ramach projektu „Kobylnicka biblioteka wiedzy, integracji i rozwoju”. Dodatkowo w ramach tego zadania powstanie Pracownia Wielojęzyczności w Sycewicach. W placówce organizowane będą zajęcia dla każdej grupy wiekowej. Biblioteka otrzymała dofinansowanie w kwocie 187 tysięcy złotych, a całe przedsięwzięcie kosztować ma ponad 300 tysięcy złotych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.