K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Platforma o podwyżkach

0

W związku ze wzrostem cen za prąd, gaz i pozostałe media parlamentarzyści z rejonu słupskiego zwołali dzisiaj konferencje prasową. W spotkaniu udział wzięli senator Kazimierz Kleina i poseł Zbigniew Konwiński.

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa zwołana przez parlamentarzystów z Platformy Obywatelskiej. Tematem był wzrost cen opłat za prąd, gaz i pozostałe media. W swoich wypowiedziach zajęli się tym senator Kazimierz Kleina i poseł Zbigniew Konwiński. Podkreślali również, że ten wzrost cen odczuje między innymi słupski szpital.

Wiemy już o jednej spółdzielni mieszkaniowej, administrowanej przez PGM w Słupsku, która otrzymała podwyżkę za gaz w wysokości 350 procent. Wiemy też, że słupski szpital będzie musiał w tym roku wydać więcej na prąd – blisko 1,5 miliona złotych. To jest podwyżka o około 80 procent – mówi poseł Zbigniew Konwiński. – W czasach pandemii, kiedy ratujemy życie ludzkie i powinniśmy się skupić na ratowaniu życia ludzkiego, słupski szpital będzie musiał płacić dużo, dużo więcej za energię elektryczną. To ma się nijak do zaklęć rządu, do zaklęć pana premiera. My dziś składamy też jako klub parlamentarny w Sejmie ustawę, która ma przynajmniej uchronić gospodarstwa domowe przed tymi drastycznymi podwyżkami cen. Mamy nadzieję, że ta ustawa będzie procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu i w trybie ekspresowym zostanie przyjęta.

Posłowie za duże zagrożenie uważają również postępującą inflację, jednocześnie przekonują że zapowiadana przez rząd tarcza antyinflacyjna jest niewystarczającym działaniem.

Jeżeli odliczylibyśmy w ogóle od wzrostu cen te ceny bazowe dotyczące wzrostu cen energii, dostaw gazu, dostaw węgla itd., czyli to, za co wini się całą tę inflację, to okazuje się, że inflacja w Polsce jest najwyższa w Europie, że wyprzedzamy wszystkie inne kraje, ta inflacja bazowa, która wynika z polityki, gospodarki rządu – mówi senator Kazimierz Kleina. – Wydaje mi się więc, że ta ustawa, którą proponujemy, którą proponuje klub Platformy Obywatelskiej, ma w jakimś stopniu ograniczyć ten skokowy wzrost cen na źródła energii, a jednocześnie ograniczyć skutki inflacji. Bo inflacja, mówi o tym teraz nawet prezes Glapiński – który jeszcze kilka miesięcy temu mówił, że nie ma inflacji w Polsce, wszystko jest pięknie, cudownie – ma wynieść w tym roku 8 procent. To skokowy, szokujący wzrost cen, który może wywołać także negatywne skutki dla całej gospodarki.

Ustawa osłonowa zaproponowana przez PO zakłada między innymi traktowanie gospodarstw domowych wchodzących w skład np. spółdzielni mieszkaniowych jak indywidualne. Senator Kleina zwraca uwagę, ze w tym momencie spółdzielnie, wspólnoty i TBS-y traktowane są jak przedsiębiorstwa. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.