K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Rejs przez trzy dekady

0

30 grudnia o godzinie 17 w słupskim kinie Rejs została oficjalnie otwarta wystawa fotograficzna zatytułowana „30 lat kina Rejs i DKF Projekcja”. Uroczystość była ostatnim elementem obchodzonego w 2021 roku jubileuszu kina. Tego dnia w sposób szczególny wspominano także zmarłą niedawno założycielkę DKF-u Grażynę Bożek-Szczepłocką.

Jubileuszowa wystawa fotograficzna zatytułowana „30 lat kina Rejs i DKF Projekcja” przyciągnęła do budynku Emceku wielu fanów, przyjaciół, a także byłych i obecnych pracowników kina. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Grzegorz Szczepłocki, Marcin Bortkiewicz, reżyser urodzony w Słupsku oraz Rafał Pawłowski, dziennikarz i krytyk filmowy, przed laty związany z Młodzieżowym Centrum Kultury i kinem Rejs. Na kilku planszach zawieszonych w tzw. małym holu zaprezentowano zdjęcia z najważniejszych wydarzeń z życia kina. Tablice przypominają też o znanych osobistościach i twórcach: reżyserach, aktorach i scenarzystach, których zapraszano na spotkania z widzami Rejsu na przestrzeni minionych 30 lat. Dodatkowo, tylko podczas wernisażu, można było obejrzeć historyczne i unikatowe artefakty zgromadzone przez kino: archiwalne wydania repertuarów, programy, stare plany sali kinowej, dyplomy, nagrody i mnóstwo pamiątkowych zdjęć prezentujących historię kina Rejs i DKF-u.
– Nie wyobrażam sobie życia bez kina Rejs. Oczywiście byłam na tych pierwszych seansach w ’91 roku, na „Przesłuchaniu”, a potem na filmie Mariusza Trelińskiego, na Witkacym, ale od ’96 co czwartek w pierwszym rzędzie siadywałam na seansach i to mi dawało możliwość wyłączenia się na dwie godziny w sali w kinie, gdzie filmy są grane bez reklam i bez jedzenia. Tak bardzo mogłam się regenerować i inspirować do dalszych działań, zarówno do życia, jak i twórczych działań i ekspresji twórczej – mówi Jolanta Krawczykiewicz, dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury.
Tego wieczoru sala Tango stała się też wyjątkowym miejscem pamięci, zadumy i wspomnień o zmarłej 1 listopada w wieku 74 lat, Grażynie Bożek-Szczepłockiej, która w lutym 1991 roku założyła Dyskusyjny Klub Filmowy „Projekcja”. Goście ciepło wspominali tę wielką miłośniczkę i znawczynię kina, prelegentkę, niestrudzoną animatorkę życia filmowego w naszym mieście, a także oddaną nauczycielkę kilku pokoleń kinomanów. Podczas spotkania oficjalnie ogłoszono również, że od 1 stycznia 2022 roku pełna nazwa klubu brzmi: Dyskusyjny Klub Filmowy Projekcja imienia Grażyny Bożek-Szczepłockiej.

Ta charyzma, osobowość, siła, sprawczość Grażyny skumulowały się i to tutaj działał tak ważny punkt dla kina w mieście. Myślę, że wszyscy młodzi ludzie, którzy są już w tej chwili dojrzałymi często twórcami, jeśli nie sprawcami działań filmowych, tacy jak Marcin Bortkiewicz, Sebastian Petryk czy Rafał Pawłowski i wielu, wielu innych, to są wychowankowie Grażyny Bożek-Szczepłockiej. Ona oprócz tej edukacji, którą postanowiła za pomocą filmu szerzyć w Słupsku, miała niezwykły dar oddziaływania i współpracy z młodzieżą. Pomysły, które się rodziły w trakcie tych spotkań z młodzieżą, również zaowocowały szeregiem działań, które powodowały, że słupscy młodzi ludzie wygrywali konkursy wiedzy o filmie, ale również mieli szalone pomysły na twórczość filmową. To wszystko zawdzięczamy Grażynie – mówi dyrektorka Słupskiego Ośrodka Kultury.

Wystawa „30 lat kina Rejs i DKF Projekcja” jest ostatnią częścią obchodzonego w 2021 roku jubileuszu kina i jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.