K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Teatr z fotowoltaiką

0

Pod koniec zeszłego roku na dachu Nowego Teatru w Słupsku pojawiła się warta około 100 tysięcy złotych instalacja fotowoltaiczna o mocy 20 kW. Jej celem będzie zmniejszenie kosztów utrzymania budynku. Inwestycja ma zwrócić się po 8 latach.

Panele fotowoltaiczne na dachu Nowego Teatru zamontowano w ostatnich dniach 2021 roku. Dach został szczelnie pokryty instalacją, która posiada moc 20 kW. Budynek, choć nowy, bo oddany do użytku rok temu, zużywa bardzo dużo prądu, a koszty jego utrzymania stale rosną. Dzięki panelom wyraźnemu zmniejszeniu ma ulec energochłonność obiektu. Jest to szczególnie ważne w obliczu wciąż rosnących cen energii elektrycznej w Polsce. Celem, jaki postawiono sobie na przyszłość, jest uzyskanie przez teatr całkowitej samodzielności i samowystarczalności energetycznej, polegającej na produkowaniu i zużywaniu energii elektrycznej w tym samym czasie. W perspektywie kilku lat teatr ma stać się niezależnym od podwyżek cen prądu.

Jesteśmy bardzo wdzięczni radzie miasta, że zdecydowała się sfinansować instalację fotowoltaiczną na dachu Nowego Teatru – mówi Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. – Jest to inwestycja, która będzie nam służyła przez najbliższe 20-30 lat i będzie produkowała zieloną energię, więc nie będziemy smrodzić w okolicach, ale też będzie się odbijała na naszych kosztach. Budynek pracuje non stop, my pracujemy siedem dni w tygodniu. W ciągi dnia pracują biura, pracuje scena, są próby, a wieczorami gramy, więc ten budynek cały czas pobiera energię. Wydaje się, że założenie tej instalacji fotowoltaicznej jest idealne dla teatru, bo ta energia będzie zawsze konsumowana w tym budynku. Od dziesięciu czy ośmiu dni jesteśmy szczęśliwymi właścicielami i możemy się cieszyć póki co nie jakąś spektakularną mocą tej instalacji, bo jest pochmurnie, zimowo. Myślę, że wiosną z każdym promieniem słonecznym nasz licznik będzie zwalniał, zwalniał, aż mam nadzieję, że w końcu stanie, a my będziemy mieli światło w reflektorach i na scenie.
Koszt zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych na dachu Nowego Teatru w Słupsku wyniósł 102 tysiące złotych i ma się zwrócić po około 8 latach. Według wyliczeń dyrekcji teatru ma to dać oszczędność około 10 tysięcy złotych rocznie przy uwzględnieniu dzisiejszych stawek zakupu energii. Pieniądze na ten cel uzyskano po przesunięciach w budżecie Zarządu Infrastruktury Miejskiej. Przypomnijmy, że podczas wrześniowej sesji radni byli stanowczo przeciwni wydatkowaniu pieniędzy na budowę fotowoltaiki z powodu obaw o utratę gwarancji wykonawcy. Miesiąc później, po zapewnieniu przez urząd marszałkowski, że ingerencja w bryłę budynku nie spowoduje naruszenia warunków gwarancji, radni zmienili zdanie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.