K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zmiany w rosyjskim centrum

0

Podczas ostatniej ubiegłorocznej sesji Rady Miejskiej podjęto decyzję o likwidacji Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego, które od 11 lat funkcjonowało przy alei Sienkiewicza jako Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Centrum nie zniknęło jednak z mapy miasta, tylko będzie funkcjonować pod skrzydłami Fundacji Gryf Słupskiej Edukacji przy ulicy Przemysłowej.

Z końcem 2021 roku Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego, które od 11 lat funkcjonowało w lokalu przy alei Sienkiewicza 19, jako Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, zakończyło swoją działalność. Uchwałę intencyjną w sprawie likwidacji radni podjęli już w czerwcu, a 29 grudnia przegłosowali uchwałę, dokonując zmian w statucie biblioteki. Wedle władz miasta działalność centrum nigdy nie pasowała do jej charakteru. Ponadto biblioteka nie mogła zarabiać na organizowanych kursach w centrum, ponieważ byłoby to niezgodne ze statutem biblioteki.

Ponieważ funkcjonalność naszego centrum była bardzo ograniczona, wiązała się przede wszystkim z prowadzeniem kursów językowych, a ponieważ my jako instytucja działamy non profit, nie mogliśmy zarabiać na tych kursach – tłumaczy Danuta Rakowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. – Fundacji Russkij Mir zależało przede wszystkim na pozyskiwaniu środków na działalność i w związku z tym doszliśmy z fundacją do porozumienia. Ustaliliśmy, że dobrze by było, gdyby centrum przeszło do takich struktur, które pozwoliłyby mu zarobkować, zarabiać na swoje utrzymanie. Środki otrzymywane przez Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego wystarczają tylko za opłacenie pracowników. Do tej pory zatrudnione były trzy osoby. Moim pomysłem było, aby centrum weszło w struktury Słupskiego Ośrodka Kultury. Wiązałam to z tym, że mogliby pozyskiwać środki wewnętrzne, ale myślałam też o tym, że centrum wpisałoby się w zadania SOK-u.
Ostatecznie centrum zniknęło jednak tylko ze struktur Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, a od 1 stycznia formalnie przeszło pod skrzydła Fundacji Gryf Słupskiej Edukacji. Zajęcia Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego w rozszerzonej formie będą prowadzone przy ulicy Przemysłowej 9A.

Fundacja Mir zgłosiła się do nas z prośbą o poprowadzenie centrum kultury rosyjskiej na terenie miasta – informuje Kazimierz Duda, prezes Fundacji Gryf Słupskiej Edukacji w Słupsku. – Oczywiście wyraziliśmy chęć, jako że mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu wszelkiego rodzaju kursów, szkoleń i projektów. Oczywiście przystaliśmy na te propozycję. Planujemy poszerzenie działalności centrum o to, co było do tej pory. Planujemy, a już po części nam się to udało, nawiązanie współpracy z przedsiębiorstwami ze Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zakresie kursów i szkoleń z języka rosyjskiego, przydatnego chociażby w poszukiwaniach nowego rynku zbytu. Planujemy poszerzenie działalności kulturalno-językowej o popularyzację języka rosyjskiego wśród dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i przedszkoli oraz domów i ośrodków kultury znajdujących się na terenie miasta.
Przypomnijmy. Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego należy do Fundacji „Russkij Mir”, utworzonej w 2007 roku specjalnym dekretem Władimira Putina i finansowanej przez rosyjski rząd. Oficjalnym celem centrum jest popularyzowanie języka rosyjskiego w kraju i za granicą. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.