K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Uczeń z indeksem

0

Igor Bondaryk, uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku został laureatem III miejsca w konkursie MEWy – Trendy i Wizje Rozwojowe Morskiej Energetyki Wiatrowej, zorganizowanej przez Akademię Morską w Szczecinie. Dzięki temu otrzymał on już indeks tej uczelni.

Druga edycja konkursu MEWy – Trendy i Wizje Rozwojowe Morskiej Energetyki Wiatrowej została zorganizowana przez Akademię Morską w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego pod koniec ubiegłego roku. W konkursie należało przedstawić innowacyjne i futurystyczne pomysły na wykorzystywanie technologii w pozyskiwaniu energii z morskich farm wiatrowych. To wyzwanie podjął Igor Bondaryk, uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku, który miał niecałe dwa tygodnie na przygotowanie skomplikowanego projektu.

Moim pomysłem było dodanie jako sposobu na magazynowanie nadmiaru energii z takich elektrowni użycia wodoru do tego celu oraz dodanie paneli słonecznych dookoła wiatraków na powierzchni wody, które wykorzystywałyby tę przestrzeń, której nie możemy użyć na postawienie kolejnego wiatraka, ponieważ jest za blisko, na wygenerowanie większej ilości energii – mówi Igor Bondaryk. – Dodatkowo pojawiły się też turbiny wodne na nodze wiatraka – że tak to nazwę – których zadaniem jest przetwarzanie prądów wirowych w wodzie także na energię elektryczną. Zmieniana może być też wysokość tych turbin w celu uzyskania jak największej ich wydajności w przypadku, kiedy podnosi się bądź obniża poziom wody.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszym z nich było wykonanie projektu w tradycyjnej formie oraz animacji komputerowej w programie 3D, w której słupszczanin zaprezentował działanie wszystkich przekładni turbiny wiatrowej. Drugi etap polegał na rozmowie z komisją konkursową. Uczeń przyznaje, że do konkursu zgłosił się w ostatniej chwili, zachęcony przez nauczyciela „Mechanika”, który go przygotował. Nowoczesnymi technologiami interesuje się od najmłodszych lat.

– Od dziecka interesuję się ulepszaniem różnych rzeczy, po prostu lubię rozwijać gotowe rzeczy, które ktoś stworzył, zauważać w nich jeszcze jakiś potencjał, który można wykorzystać. A jeżeli chodzi o wodór i jego zastosowania – bo moim pomysłem było również, aby niekoniecznie zastosować ten wodór tylko do magazynowania energii, żeby zrobić z niej z powrotem energię elektryczną, ale też by dalej móc używać tę energię w postaci wodoru po prostu np. do tankowania statków – to jest to zasługa pana Marcina Ślufarskiego, nauczyciela przedmiotów zawodowych – uczy mnie obecnie w szkole – który zaszczepił we mnie tę pasję do wodoru, że ten właśnie wodór jest niedocenianym paliwem, które ma większe możliwości, niż ludziom się wydaje, aby tylko magazynować energię elektryczną. Ma więcej zastosowań i uznałem, że to też trzeba wykorzystać – mówi Igor Bondaryk.

Nagrodą za zdobycie III miejsca był indeks Akademii Morskiej w Szczecinie. Zdolny uczeń otrzymał nagrodę 9 grudnia ubiegłego roku podczas gali w Szczecinie. Dzięki temu będzie mógł wybrać interesujący go kierunek studiów, którym według zapowiedzi ucznia ma być teleinformatyka lub mechatronika. To nie pierwszy indeks wygrany przez młodzież z Mechanika.

– W poprzednim roku uczeń naszej szkoły, też miał na imię Igor, wygrał trzecie miejsce w Akademii Morskiej w Szczecinie, wykonując projekt, i również otrzymał indeks na dowolnie wybrany kierunek studiów tej uczelni. Muszę powiedzieć, że jeśli chodzi teraz o naszego tutaj ucznia, Igora, to jego pasją jest elektronika i rzeczywiście on się nią pasjonuje. Jest to jego szerokie zainteresowanie pod względem tej dziedziny. Myślę, że ma duże szanse na rozwój tych umiejętności, poszerzenie wiedzy w przyszłości na uczelni, a później na dobrą pracę – mówi Marcin Ślufarski, nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.

Warto podkreślić, że Igor Bondaryk pod koniec listopada wraz z kolegami ze szkoły zwyciężył w konkursie E(x)plory za przygotowanie projektu „Ratownik wodny”. W ubiegłym roku zajął też II miejsce w konkursie „Razem do Zawodu”, w którym młodzi wynalazcy wspólnie zbudowali specjalny sklepowy wózek samojezdny o nazwie „Ale jazda”. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.