K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Nowa pracownia sitodruku

0

W Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej otwarta została nowa pracownia sitodruku. Obecnie trwają zapisy na zajęcia skierowane zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych. Warsztaty prowadzone będą w Galerii Kameralnej.

Zajęcia w nowo powstałej pracowni sitodruku odbywać się będą trzy razy w tygodniu, we wtorki, środy i czwartki. Pierwsze z nich, we wtorek, 18 stycznia w godzinach od 12 do 15 przeznaczono dla seniorów, którzy będą mogli poszerzyć swoje manualne umiejętności w tej technice grafiki. Kolejne zajęcia zaplanowano w środy i czwartki od 16 do 19. Podzielono je tematycznie, kolejno na grupę sitodruku użytkowego i eksperymentalnego, zwanego też artystycznym. Uczestnicy warsztatów poznają m.in. podstawy projektowania plakatów czy ilustracji. W poszczególnych zajęciach mogą wziąć udział maksymalnie trzy osoby. Dodatkowo w sobotę, 22 stycznia, między godzinami 11 a 14, galeria zaprasza na dzień otwartej pracowni. Zajęcia są skierowane do młodzieży i osób dorosłych, a poprowadzi je artystka tworząca w dziedzinie tkaniny i kolażu, Sylwia Starkowska.

Właściwie to od dziecka zajmuję się rysunkiem – mówi Sylwia Starkowska z pracowni sitodruku w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. – Studiowałam w Irlandii projektowanie tkanin, co wiąże się po części z sitodrukiem oraz ilustracją, więc moja pasja, jeżeli chodzi o sitodruk jest ogromna. Oczywiście wszystkiego się uczymy, przypominamy sobie pewne rzeczy i jest to początek, więc mam nadzieję, że cala energia uczestników i moja się wymiesza i stworzymy coś naprawdę ciekawego.

Sitodruk jest potoczną nazwą druku sitowego lub serigrafii. W tej technice formą drukową jest szablon, który nakłada się na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Grafiki powstają poprzez przetłoczenie farby przez matrycę. Wzory można powielać na płaskich powierzchniach takich jak papier czy tkanina.

Sitodruk to ogólnie jest dziedzina dość stara – przybliża Sylwia Starkowska. – Jest to jedno z odnóży grafiki. Ma trochę powiązania z fotografią, ponieważ do naświetlania używamy emulsji światłoczułej, którą trzeba zostawić w ciemni przez 24 godziny i tam naświetlamy nasze projekty. Później, przez szablon, który został naświetlony przeciągamy farbę. Dzięki temu powstają różnego rodzaju grafiki. Brzmi to troszeczkę skomplikowanie, a tak naprawdę nie jest. Dużo jest przy tym zabawy.

Wszyscy, którzy interesują się rozwojem artystycznym i chcą poznać technikę sitodruku mogą zgłaszać się do Galerii Kameralnej mieszczącej się w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej przy ulicy Partyzantów 31a w Słupsku. Regularne zajęcia w pracowni będą trwały od stycznia do końca czerwca. Pod koniec roku planuje się także zorganizowanie wystawy najlepszych prac uczestników zajęć. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.