K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Znów łowią ryby

0

Z początkiem roku rozpoczął się sezon połowu troci w okolicznych rzekach. Wędkarze łowili ryby, które pozostały po odbytym tarle. Natomiast od poprzedniego tygodnia z Bałtyku do rzek wpłynęły trocie, tak zwane srebrniaki.

Z początkiem nowego roku wędkarze rozpoczęli nowy sezon połowów. W Słupi i okolicznych rzekach głównie wyciągane trocie. Od poprzedniego tygodnia warunki pogodowe sprzyjały wędkowaniu, przy czym pojawiły się także pierwsze trocie wpływające z Bałtyku, tak zwane srebrniaki. Na troć nie można polować w okresie ochronnym, który trwa od 1 października do 31 grudnia.

– Szczególnie atrakcyjne ryby wchodzą w okresie letnim. Może mniej wędkarzy kojarzy troć z latem, ale tacy prawdziwi trociarze czekają jednak na lato i w miesiącach sierpniu i wrześniu wchodzą wtedy największe, najsilniejsze ryby, prosto z morza, które dają wędkarzom najwięcej satysfakcji z Łowienia. Są to trudne ryby do wyjęcia, trudne do złowienia, no a jeśli ktoś zabiera ryby, to i są one najsmaczniejsze w tym okresie – mówi Wojciech Sobiegraj, ichtiolog PZW w Słupsku. – To tyle, jeżeli chodzi o trocie. Pozostałe ryby są cały rok. Jeśli jest lód na jeziorach, to wiadomo, że od razu wchodzą tam wędkarze. Bardzo dużo wędkarzy akurat tę metodę preferuje. Jest to bardzo fajne wędkowanie, sam też bardzo je lubię. Jeżeli nie ma lodu, to z jeziorami trzeba czekać do cieplejszych miesięcy, kiedy ryby stają się bardziej aktywne. Jeżeli natomiast chodzi o rzeki, to mamy tu rzeki, które nazywamy górskimi, chociaż są na Pomorzu, ale chodzi o to, że występują w nich gatunki typowe dla rzek górskich, takie jak lipień, pstrąg potokowy. Tam też sezon trwa praktycznie cały rok, oczywiście z wyłączeniem okresów ochronnych poszczególnych gatunków.

Aby wędkować na wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski, należy posiadać kartę wędkarską, jak również wnieść stosowną opłatę. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.