K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zaprezentowali sprzęt

0

Dziś, 18 stycznia, w słupskim szpitalu odbyła się prezentacja nowego sprzętu medycznego zakupionego w ostatnim czasie w ramach dofinansowania z budżetu województwa pomorskiego. W prezentacji udział wziął marszałek województwa Mieczysław Struk.

Dzisiejsza wizyta marszałka województwa pomorskiego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku miała na celu podsumowanie ostatnich miesięcy współpracy z urzędem marszałkowskim. Prezes zarządu szpitala Andrzej Sapiński wraz z lekarzami specjalistami podziękował za wsparcie finansowe, które pozwoliło na zakup kilku ważnych i drogich urządzeń, dzięki którym szpital może świadczyć usługi na wysokim poziomie. Najdroższym z nich jest warty prawie 4,5 miliona złotych aparat RTG z ramieniem O oraz neuronawigacją, który trafił na oddział neurochirurgiczny. Urządzenie zwane O-arm jest obecnie najnowocześniejszym na świecie urządzeniem służącym do śródoperacyjnego obrazowania kręgosłupa w jego wszystkich odcinkach podczas operacji stabilizacji.

Dostrzegam w tym szpitalu liczne zespoły lekarzy i pielęgniarek, liczne zespoły medyczne, które posiadają nie tylko wiedzę i umiejętności, ale też ambicję – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – To jest niezwykle ważne, by korzystając z technologii, nowoczesnych urządzeń diagnostycznych, aparatów sięgać po nowe rozwiązania. Bo nie ma żadnych powodów, dla których szpital specjalistyczny w Słupsku nie mógłby się rozwijać i żebyście tutaj wykonywali najbardziej skomplikowane zabiegi, operacje i terapie, które są innych polskich czy europejskich szpitalach.
Wśród zakupionych urządzeń są także aparat RTG z ramieniem C, który zasilił pracownię urodynamiczną oddziału urologicznego, aby rozwijać nowoczesne metody leczenia kamicy układu moczowego. Zakupiono także elektromiograf, czyli EMG, który trafił do pracowni elektromiografii i potencjałów wywołanych w oddziale neurologicznym i udarowym. Jest także nowoczesny aparat do USG klasy premium z obrazowaniem 3D i 4D oraz cztery aparaty KTG, służące do rejestracji i zapisu akcji serca płodu. Wszystkie trafiły na oddział ginekologiczno-położniczy. Dwa z nich pracują na oddziale izolacyjnym, covidowym.

W dzisiejszych ciężkich czasach nie musimy odsyłać pacjentek, a diagnostykę prenatalna możemy wykonywać w naszych oddziałach – mówi dr n. med. Roman Łabędź, ginekolog, ordynator oddziału położniczego WSS w Słupsku. – To w znakomity sposób poprawia komfort pacjentek ciężarnych, których kondycja psychiczna w dzisiejszych czasach niekiedy nie jest najlepsza. Zaletą tych urządzeń jest to, że mogą pracować w sieci i położna ma obrazy kilku pacjentek. A drugie, co jest bardzo ważne w szpitalach, taki aparat redukuje błąd ludzki. On wyświetla komentarz badania. Niekiedy jest tak, że monitorując dobrostan płodu patrzymy czy on jest zachowany, czy nie, a tu jest dodatkowa analiza komputerowa, która podpowiada doktorowi: rób ten zapis jeszcze drugie pół godziny, bo tak dokładnie nie wiemy jak to będzie, albo na kolejnym aparacie wykonaj inne badanie.
Ponadto na oddział chirurgii ogólnej i onkologicznej zakupiono urządzenie USG VEVO MD. Do szpitala trafiły także barwiarka z naklejarką, mikrotom mrożeniowy, szafy wentylowane dla zakładu patomorfologii oraz lampa operacyjna z wyposażeniem. Łączny koszt wszystkich urządzeń zakupionych przez słupski szpital wyniósł 6,7 miliona złotych i został w pełni dofinansowany z budżetu województwa pomorskiego. Ponadto szpital otrzymał także
12 milionów złotych na bieżącą walkę z pandemią covid-19, w tym zakup sprzętu i aparatury podtrzymującej i monitorującej życie. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.