K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Czujna seniorka

0

18 stycznia do drzwi domu 84-letniej słupszczanki zapukał mężczyzna podszywający się pod policjanta. Miał zabezpieczyć złotą biżuterię, którą kobieta trzymała w domu i tylko czujna reakcja seniorki uratowała ją przed stratą majątku.

Funkcjonariusze policji regularnie przeprowadzają spotkania informacyjne o zagrożeniach płynących ze strony oszustów. Często ofiarami przestępców padają osoby starsze, i to do nich przede wszystkim kierowane są apele o czujność. Tej w rozpoznaniu oszustów nie zabrakło 84-letniej słupszczance, którą chcieli oni okraść z biżuterii, podszywając się pod funkcjonariuszy policji.

– Kobieta ze Słupska odebrała telefon. Po drugiej stronie słuchawki odezwał się mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Zaczął zadawać kobiecie pytania. Głównie interesowało go, czy w mieszkaniu staruszki znajduje się jakaś gotówka albo inne cenne przedmioty. Kobieta odpowiedziała mu, że pieniądze trzyma w banku, natomiast w mieszkaniu posiada złotą biżuterię. Wtedy usłyszała, że jej biżuteria jest zagrożona – mówi sierż. szt. Jakub Bagiński, rzecznik prasowy KMP w Słupsku – i że podjedzie do niej drugi policjant, który pomoże jej tę biżuterię ocalić, sprawi, że jej nie straci na rzecz oszustów. Kobieta otworzyła drzwi temu fałszywemu policjantowi, wpuściła go do mieszkania i pokazała, gdzie trzyma drogocenne przedmioty. Zorientowała się, że jest coś nie tak w momencie, kiedy mężczyzna chciał wyjść z tą biżuterią z mieszkania. Wtedy nie dopuściła do tego, stanowczo zażądała, żeby opuścił mieszkanie i zadzwoniła pod numer alarmowy 112. Słupscy policjanci robią wszystko, aby tego typu reakcje były normą. Regularnie spotykamy się z seniorami w różnego rodzaju klubach, uniwersytetach trzeciego wieku, świetlicach wiejskich i miejskich, rozmawiamy na tematy związane z bezpieczeństwem i omawiamy przypadki oszustw, które miały miejsce na terenie naszego powiatu. Instruujemy seniorów, w jaki sposób mają się zachowywać, aby nie stracić swoich oszczędności.

Policjanci przypominają, że nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów. Niestety oszuści często wykorzystują działanie strachu i wprowadzają zamęt, aby zdezorientować swoje ofiary. Dlatego tak istotne jest, aby zawsze mieć się na baczności, nawet gdy nam się wydaje, że rozmawiamy z osobą publiczną. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.