K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dyplomy na 6

2

Do końca stycznia w galerii teatru Rondo przy ulicy Niedziałkowskiego można zwiedzać wystawę prac dyplomowych wykonanych przez absolwentki Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. Ekspozycja „Dyplomy na 6” składa się z kilkudziesięciu najwyżej ocenionych prac.

Zaprezentowane zostały prace dyplomowe pięciu najlepszych zeszłorocznych absolwentek Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku. Obrazują one skalę talentu młodych artystek, które musiały wykazać się zaangażowaniem, nieprzeciętną kreatywnością i wizją artystyczną. Łącznie na wystawie zgromadzono ponad 20 ocenionych na szóstkę projektów. Obejrzeć można m.in. obrazy inspirowane tym, co widać pod mikroskopem. Z kolei natchnieniem dla innej artystki było drzewo rosnące przy szkole, które autorka zaprezentowała w bogatej palecie kolorów.

– To są „Dyplomy na 6”, które powstały w zeszłym roku szkolnym. Pięć dziewczyn dostało szóstki – Sandra Skurnóg, Sarna Olejniuk, Wiktoria Machałek, Eliza Galek i Angelika Kotecka. Prace, które pokazujemy, zostały wykonane podczas zajęć ze specjalizacji artystycznej, czyli fotografii artystycznej, projektowania wyrobów artystycznych i aranżacji przestrzeni. Dodatkowo do tego są obowiązkowo tzw. aneksy, czyli prace pracowni rysunku, malarstwa albo rzeźby. Akurat w tym roku trafiło się tak, że większość uczniów robiła w ogóle malarstwo i rysunek, a dziewczyny akurat tylko prace malarskie, więc mamy tu teraz dość bogatą retrospektywę tego, co powstało – mówi Sergiusz Powałka, nauczyciel rysunku i malarstwa w Liceum Sztuk Plastycznych w Słupsku.

Na innych pracach zwiedzający mogą podziwiać dom jednorodzinny inspirowany sylwetką czołowego modelu marki Lamborghini. To interesująca próba połączenia ze sobą dwóch dziedzin projektowych – motoryzacji i architektury. Zobaczyć można także projekt nowoczesnego domu, który poprzez swój minimalizm ma zaoferować spokój i odpoczynek od konsumpcjonistycznego świata. Jest też projekt mundurków szkolnych nawiązujący do Szkoły w Hogwarcie, znanej z przygód Harrego Pottera.

– Jeśli chodzi o prace malarskie, to było to w miarę szybko, prace powstawały około dwóch tygodni. Dziewczyny miały pomysły, jak je zrobić. Powstawały one podczas zajęć w szkole, podczas zajęć dodatkowych, trochę w trakcie pracy w domu. Natomiast na prace projektowe, fotograficzne mamy przeznaczony cały rok szkolny, na dobrą sprawę od września do marca, bo tak w liceach plastycznych trwa ta ostatnia klasa. Oczywiście jak zwykle na ostatnią chwilę były robione wszystkie makiety, tak jest zawsze. Robimy je na koniec, jak już mamy zrobioną całą dokumentację, jak ma to wyglądać, wszystko jest pomierzone, policzone i zaakceptowane przez osobę prowadzącą. Trochę inaczej jest z fotografią, ta zaplanowana jest trochę wcześniej, potem pozostaje ją tylko wydrukować. Robimy to na ogół na tydzień przed ekspozycję, przed samą obroną dyplomową – mówi Sergiusz Powałka.

Zainteresowani mogą także obejrzeć egzemplarz pracy dyplomowej wykonanej w ramach specjalności fotografia artystyczna. Wystawa osiągnięć absolwentek słupskiego Plastyka zatytułowana „Dyplomy na 6” została otwarta tydzień temu i można ją zwiedzać do końca stycznia w galerii teatru Rondo przy ulicy Niedziałkowskiego. (opr. jwb)

Dyskusja2 komentarze

  1. To ciekawy Harry Potter… Nie wiem kto podał taką informację, ale te mundurki nawiązują do mojego autorskiego opowiadania, które zresztą zostało rozpisane w książce dyplomowej. Dziennikarze powini lepiej zapoznać się z informacjami… Pozdrawiam.