K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Przebudowali akademik

0

Z końcem ubiegłego roku zakończyła się modernizacja Domu Studenta nr 1 Akademii Pomorskiej przy ulicy Arciszewskiego w Słupsku. W budynku przebudowano i wyposażono 64 pokoje, które w większości przewidziano dla dwóch osób. Łącznie w akademiku może zamieszkać 176 osób.

Przebudowa Domu Studenta nr 1 rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. W dwupiętrowym budynku z końca lat 60. wyremontowano 64 pokoje mieszkalne. Wcześniej w 2019 roku przeprowadzono już remont częściowy. Do każdego pokoju wstawiono nowe meble: szafy, biurka, łóżka i półki. Zakupiono też nowe, wygodne materace. Wszędzie wymieniono drzwi wejściowe i ościeżnice. Zlikwidowano m.in. zbiorowe ubikacje i umywalnie, które były zmorą zamieszkujących tu wcześniej studentów. Wymieniono tez całą instalację elektryczną, centralne ogrzewanie oraz docieplono dach. Układ przestrzenny każdego piętra zmienił się na typowo hotelowy, a nowością jest osobna łazienka z toaletą i kabiną prysznicową, która znajduje się w każdym pokoju. Na wyposażeniu jest także mała lodówka. Ponadto na każdym piętrze znajdują się dwie kuchnie, po jednej w każdym skrzydle.
– Bardzo się cieszymy, że udało nam się wyremontować Dom Studenta nr 1 – mówi dr hab. Danuta Gierczyńska, prorektor ds. studentów AP w Słupsku. – Jest ona najstarszy, powstał jako pierwszy. Przez blisko 50 lat nie było remontu. Remonty rozpoczęliśmy trzy lata temu, ale tylko część budynku została wyremontowana. Był to system hotelowy tylko dla asystentów. Władze uczelni pozyskały pieniądze z Ministerstwa Edukacji i Nauki i remont trzeba było zakończyć w ciągu jednego roku. Było to ponad 3 miliony złotych. Ogromny wysiłek wszystkich służb. Było to wszystko bardzo dynamiczne. Teraz możemy się poszczycić tym, że 30 grudnia dom studenta został oddany.
Pokoje w zdecydowanej większości są dwuosobowe, jest też osiem trzyosobowych. Obecnie akademik jest pusty, ale już od 1 lutego uczelnia zamierza rozpocząć kwaterowanie. Lista chętnych jest długa. Do nowych wnętrz chcą się przenieść ci, który mieszkają w o wiele mniej komfortowych segmentach akademików nr 3 i 4, gdzie chociażby jedna łazienka przypada na osiem osób.

Oczywiście będziemy przeprowadzać, natomiast nowo przyjęte osoby będzie kwaterować do domu studenta numer 3 i 4 – zapowiada prorektor Danuta Gierczyńska. – Niech pomieszkają w takich warunkach, a potem przejdą do tego akademika, który ma najwyższy standard.
Na dole Domu Studenta nr 1 znajdują się portiernia, pralnia oraz wyremontowana wcześniej stołówka. Tymczasem obok budynku trwa przebudowa Klubu Studenckiego. Łącznie, po remoncie akademik może zaoferować 176 miejsc noclegowych w 84 pokojach. Cena wynajmu to 380 zł za miejsce w pokoju trzyosobowy, 480 zł w pokoju dwuosobowym oraz 640 zł dla samodzielnego zamieszkania, o ile warunki lokalowe na to pozwalają. Na ten moment uczelnia nie planuje przeprowadzać remontu w akademikach nr 3 i 4. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.