K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Lekarze i szczepienia

0

Do 1 marca 2022 roku personel medyczny musi poddać się obowiązkowemu szczepieniu przeciwko covid-19. Ma to związek z rozporządzeniem ministra zdrowia. Tym samym osoby, które nie zastosują się do zalecenia, mogą być odsuwane od pracy.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenia ministra zdrowia wprowadzające obowiązek szczepienia przeciwko covid-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w praktykach zawodowych oraz podmiotach leczniczych. Dotyczy to m.in. lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego. Pozostało im już niewiele czasu na zaszczepienie, bo tylko do 1 marca. Co jednak z tymi, którzy z różnych powodów odmówią zaszczepienia? Według planów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku mają oni być odsuwani od pełnienia swoich obowiązków. Problem jednak w tym, że na ten moment rozporządzenie nie daje takich możliwości prawnych. Postąpienie wbrew prawu mogłoby zakończyć się dla jednostek leczniczych licznymi pozwami do sądu pracy.

Czekamy na przepisy prawne – mówi Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Jeżeli będzie tak, że ustawa da możliwości egzekwowania wymogu szczepienia i ustali możliwość jakichś sankcji w stosunku do osób niezaszczepionych, to zarząd szpitala podjął taka decyzję, że osoby niezaszczepione, pracujące bezpośrednio z pacjentami, będą odsuwane od pacjentów. Trzeba wziąć pod uwagę, że jak szpital spotykamy się z pacjentami chorymi, a przez to o obniżonej odporności, którym nie możemy dodatkowo zagrażać, a więc takie osoby, które nie będą zaszczepione będą odsuwane od bezpośredniej pracy z pacjentami.
W Wojewódzkim Szpitala Specjalistycznym w Słupsku pracuje około 1600 osób. Niezaszczepionych jest jedynie około 90 z nich. Są to pracownicy zarówno pionu medycznego, jak i administracyjnego. Dane te są jednak jedynie szacunkowe, ponieważ w myśl przepisów szpital nie ma też możliwości, aby wymagać od swoich pracowników przedstawiania unijnych certyfikatów potwierdzających zaszczepienie przeciwko covid-19. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.