K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Oddaj krew

0

W ostatnich dniach znacząco spadły stany krwi w grupach minusowych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku prosi wszystkich o dzielenie się z potrzebującymi darem krwi. Można to zrobić siedzibie centrum przy ulicy Szarych Szeregów.

Na ten moment stany krwi są stabilne, a Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku na bieżąco realizuje wszystkie zamówienia ze szpitali. W ostatnim czasie drastycznie jednak spadły stany krwi w grupach minusowych. Dotyczy to grup RH A-, B-, AB- oraz 0-, której jest najmniej. Winna jest pandemia. Z obawy o własne zdrowie coraz mniej ludzi oddaje krew. Zwiększyło się też samo zapotrzebowanie szpitali. Dodatkowo zaplanowane na luty wyjazdowe akcje poboru krwi w mobilnych punktach zostały odwołane z przyczyn epidemiologicznych. Centrum musi jednak trzymać rękę na pulsie i robić wszystko, aby zapasów krwi, która może uratować komuś życie, nigdy nie zabrakło.
Dlatego też apelujemy do wszystkich, którzy mają grupy krwi minusowe, a szczególnie 0-, aby nas odwiedzali – mówi Magdalena Żynis z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, sytuacja epidemiologiczna również i bardzo duża część naszych dawców przebywa na kwarantannach, w izolacjach i nie zawsze przyjść. Nawet wtedy, kiedy ma termin, żeby do nas trafić. To jest kluczowe. Oczywiście też kwestia zabiegów w szpitalach, co też może się zmienić. Wiadomo, że teraz zachorowań mamy dużo, ale przyjdzie taki moment, kiedy zwiększy się liczba zabiegów i ta krew będzie bardzo potrzebna. My na bieżąco analizujemy tę sytuację.

Według statystyk najwięcej krwi oddają mężczyźni w wieku od 35 do 40 lat. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi w odstępie 8 tygodni. Samo pobranie trwa jedynie 10 minut, za co można otrzymać dwa następujące po sobie dni wolne od pracy. Trzeba także pamiętać, że kobiety nie mogą oddawać krwi częściej niż cztery razy w roku.
Największy plus to satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi – podkreśla Magdalena Żynis. To jest uczucie, które każdemu z naszych dawców towarzyszy i które jest nie do opisania. Oczywiście można też skorzystać z dni wolnych od pracy, ale nie każdy chce. Ci, którzy nie chcą, albo nie mogą, mogą przyjść do nas w niedzielę lub na akcjach wyjazdowych podczas weekendów. Dla krwiodawców są też tabliczki czekolady. Jeżeli ktoś posiada odznakę Honorowego Krwiodawcy, to może korzystać także z innych przywilejów. Wszystko to jest gwarantowane ustawą.

Krew oddawać można w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Szarych Szeregów w Słupsku od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 14, a także w każdą drugą niedzielę miesiąca w godzinach od 7 do 13. Może to zrobić każdy, kto jest osobą zdrową, nie przyjmuje żadnych leków, waży co najmniej 50 kg i ma od 18 do 65 lat. O szczegółowych kryteriach można się dowiedzieć na stronie internetowej: http://krwiodawstwo.slupsk.pl/ lub dzwoniąc pod numer 59 842 20 21. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.