K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Elektryczne autobusy

0

Miejski Zakład Komunikacji zamierza zakupić sześć nowych autobusów elektrycznych. Według założeń pojazdy przewoźnika wyjadą na ulice Słupska w 2023 roku. Środki na ten cel pochodzą z rządowego programu „Zielony transport publiczny”.

W drugiej połowie 2023 roku na ulice Słupska ma wyjechać sześć nowych autobusów elektrycznych. W związku z wysoką ceną za jeden taki pojazd zakup był możliwy wyłącznie dzięki środkom z rządowego programu „Zielony transport publiczny”.

– Na początku 2021 roku aplikowaliśmy o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Była to pierwsza edycja „Zielonego transportu” – mówi Anna Szabłowińska, rzecznik prasowy MZK w Słupsku. – Zakwalifikowaliśmy się do dofinansowania, w związku z powyższym po zakończeniu formalności z nim związanych mogliśmy przystąpić do realizacji projektu. Trwało to dwanaście miesięcy, ale się udało. W projekcie znalazł się zakup sześciu autobusów elektrycznych, a że w Słupsku nie istnieje infrastruktura, która pozwalałaby nam ładować te autobusy, to projekt zakłada również budowę infrastruktury do ładowania u nas w bazie oraz na pętli usytuowanej przy Bitwy Warszawskiej. Pieniądze otrzymamy z dofinansowania – jest ono dosyć wysokie, bo ponad 70 procent. Cała inwestycja wraz z dofinansowaniem wynosi około 21 milionów złotych, więc dosyć sporo. Reszta będzie na zasadzie pożyczki, kredytu, ale jest to jedyny sposób, abyśmy mogli spełnić warunki dotyczące elektromobilności w Słupsku. Jedynie dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych pozwala nam na zakup autobusów ekologicznych.

Wszystkie nowo zakupione pojazdy będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Czy MZK zdecyduje się na zakup dodatkowych autobusów elektrycznych, uzależnione jest od środków zewnętrznych i tego, jak skuteczny okaże się nowy tabor. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.