K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Lotnicze unikaty

0

W budynku Zespołu Szkół w Redzikowie od prawie 10 lat działa izba pamięci 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, który w tym roku będzie obchodził 70. rocznicę powstania. Wśród cennych pamiątek zgromadzonych w izbie znaleźć można m.in. zdjęcia, mundury wojskowe, kombinezony lotników czy części od samolotów MIG.

Mieszcząca się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Redzikowie izba pamięci to prawdziwa skarbnica pamiątek po rozformowanym 31 grudnia 2000 roku 28. Słupskim Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Znaleźć w niej można m.in. pulpit sterowania, przyrządy nawigacyjne, stację radiolokacyjną Szafir, sztuczny horyzont do lotów bez widzialności ziemi, działko lotnicze, taśmę amunicyjną czy dwulitrową butlę tlenową. Zdecydowana większość tych części pochodzi z MiG-a-23. Na ekspozycji obejrzeć można także kombinezon lotniczy, mundury, symbole eskadr, medale, puchary oraz tablice ze zdjęciami z licznych wydarzeń i mapę z miejscami pochówku lotników.

Stworzenie tutaj izby pamięci w Zespole Szkolno-Przedszkolnym to kontynuacja izby tradycji, która kiedyś była w klubie garnizonowym przed bramą główną do jednostki. Po rozformowaniu pułku 31 grudnia 2000 roku klub pozostał nadal, a w nim właśnie izba tradycji. Dogadaliśmy się z ówczesną dyrektor, panią Elżbietą Domańską i w 2012 roku otworzyliśmy izbę pamięci – mówi Ryszard Kuras, prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół 28. SPLM. Przyjechał nasz wspaniały kolega, generał dywizji Sławomir Kałuziński, który po przyjściu ze Szkoły Orląt z Dęblina tutaj szlifował dalej swoje gwiazdki oficerskie.
W tym roku Stowarzyszenia Przyjaciół 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego obchodzić będzie potrójny jubileusz. 17 września minie 70 lat od chwili sformowania pułku w 1952 roku, wcześniej w czerwcu stowarzyszenie świętować będzie 20. rocznicę swojego powstania. We wrześniu również minie 10 lat od powstania izby pamięci. Jak przyznaje Ryszard Kuras, były technik samolotowy, który przez wiele lat pracował w eskadrze technicznej, do dziś trudno mu uwierzyć w rozformowanie pułku.

– Tyle lat człowiek na tym betonie spędził, że było żal, że pułk został rozformowany. I dlaczego, po co, kto chciał, żeby ten pułk przestał istnieć, skoro ten pułk cały czas był wyróżniany, był najlepszym pułkiem w Polsce. Dlaczego ten pułk musiał pójść pod młotek i zostać rozformowany, tego nikt nie wiedział, nikt nie wie do tej pory. Cały czas, jak spotykamy się po tylu latach rozformowania – już 22 lata, zastanawiamy się dlaczego, po co. Ale myślimy – mówi Ryszard Kuras – że chyba ze względu na to, że ktoś wcześniej doszedł już do wniosku, że gdzieś tutaj powstanie tarcza antyrakietowa. Nie znamy zamysłów ówczesnych rządzących, co mieli na myśli, ich umów itd.

Częścią ekspozycji izby pamięci są także cztery MiG-i 17, 19, 21 i 23, które od wielu lat stoją na osiedlu przed bramą, która była główną bramą wjazdową do pułku. Odbywają się tam coroczne uroczystości. Po przeciwnej stronie, wśród pobliskich drzew ma niedługo pojawić się kolejny pomnik samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra. Inicjatywą stowarzyszenia było także nadanie rondu u zbiegu ulic 11 Listopada i Andersa nazwy 28. Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, co nastąpiło w 2019 roku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.