K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ćwiczenia na stawach

0

Dziś, 11 lutego na terenie Klasztornych Stawów w Słupsku odbyły się ćwiczenia z udziałem straży pożarnej, WOPR-u i policji, których celem było sprawdzenie przygotowania służb przed rozpoczynającymi się feriami w województwie pomorskim. Ćwiczenia składały się z pokazu sprzętu, elementów ratownictwa wodnego oraz omówienia kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Piątkowe ćwiczenia na terenie Klasztornych Stawów w Słupsku odbyły się z udziałem straży pożarnej, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz policji. Są one organizowane cyklicznie w zależności od ich tematyki. Dziś zorganizowano je m.in. z powodu rozpoczynających się szkolnych ferii zimowych w województwie pomorskim. Na początku zaprezentowano pokaz ratowania tonącego ze stawu, którego symulował specjalnie do tego celu przygotowany manekin. Dalsze ćwiczenia polegały na wydobyciu topiącego się śmiałka, po czym strażacy przystąpili do kwalifikowanej pierwszej pomocy, polegającej na sprawdzenia czynności życiowych i okryciu poszkodowanego folią termiczną. Następnie sprawdzano umiejętności płetwonurka, którego zadaniem było przeszukiwanie przez kilka minut dna stawu. Trzecim elementem ćwiczeń był pokaz możliwości i sprzętu grupy szybkiego reagowania WOPR, której celem było wyłowienie topiącego się z wody. Podczas ćwiczeń zwrócono uwagę, że elementem utrudniającym prawdziwą akcję ratunkową na akwenie może być panika. Dlatego często akcje przeprowadza się w zespołach, które działają sprawnie pomimo szoku, w jakim znajduje się poszkodowany.

My musimy być ciągle w gotowości – mówi mł. bryg. Krzysztof Trocki, komendant miejski PSP w Słupsku. – Zadania, które realizujemy są niezbędne, żeby dostać się do poszkodowanego. Zdarzają się w Polsce przypadki, że młodzież szkolna wchodzi na zamarznięte akweny i zdarzają się wypadki, dlatego my musimy być ciągle w gotowości i ćwiczyć, żeby być w pełni gotowymi do podjęcia tych działań. Myślę, że ten okres przed feriami jest jednym z lepszych, ponieważ cały czas staramy się przekazywać szkołom informacje na temat bezpieczeństwa w okresie ferii, spędzania czasu nad akwenami, zamarzniętymi i nie. Staramy się kampanie społeczne prowadzić cały czas na bieżąco.
Dzisiejsze pokazy ratownictwa były częścią projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, który jest kampanią społeczną organizowaną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polski. Ich organizacja właśnie na niebezpiecznym dla ludzi terenie Klasztornych Stawów w Słupsku nie była przypadkowa i miała częściowo związek z mijającą rocznicą śmierci 26-letniego mężczyzny, który utonął w nich podczas ubiegłorocznych ferii. Wcześniej, w 2018 roku w wyniku załamania się lodu w stawie poniosła śmierć 8-letnia dziewczynka. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.