K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

List intencyjny

0

Dzisiaj w siedzibie Nadleśnictwa Leśny Dwór odbyło się spotkanie, którego celem było podpisanie listu intencyjnego w sprawie organizacji projektu pn. „LAS Lubi Aktywność Społeczną”.

Od wielu lat rozwija się współpraca pomiędzy Fundacją Sub Ventum, Parkiem Krajobrazowym Dolina Słupi i Nadleśnictwem Leśny Dwór. Dzisiaj w siedzibie nadleśnictwa podpisany został list intencyjny w sprawie organizacji projektu pn. „LAS Lubi Aktywność Społeczną”.

– Od wielu lat pracowaliśmy z Fundacją Sub Ventum. Pan Darek prowadzi wiele akcji sportowych i społecznych, bo związanych np. ze zbiórką rzeczy potrzebnych dla bezdomnych. Włączaliśmy się w to w taki sposób, że udostępnialiśmy teren, czasami go zabezpieczaliśmy. Ta współpraca była na tyle aktywna, że doszliśmy do wniosku, że jeszcze bardziej trzeba ją rozwinąć – mówi Grzegorz Goliszek z Nadleśnictwa Leśny Dwór. – Udało nam się napisać program i dostaliśmy dofinansowanie z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Dzięki temu możemy zrobić coś z tego, co już było, ale bardziej to rozbudować, aby było jeszcze bardziej odczytywalne, trafiało do większej liczby ludzi, aby więcej ludzi wiedziało, że nasz region jest piękny, można z niego korzystać i cieszyć się nim.

W liście zawarto pomiędzy stronami porozumienia zobowiązania do współpracy przy organizacji imprez. Celem projektu między innymi propagowanie zdrowego trybu życia i edukacja przyrodnicza. Jak rozpoczęła się współpraca nadleśnictwa i Fundacji Sub Ventum?

– Do nadleśnictwa jakieś sześć lat temu przyszedł młody człowiek, ambitny, chętny do pracy jako osoba fizyczna i powiedział, że chce zrobić bieg. Pierwszy taki bieg odbył się sześć lat temu jesienią, po roku w grudniu był kolejny bieg, teraz co roku są cztery cyklicznie plus doszedł teraz Bieg Komandosa, dodatkowo w międzyczasie doszło Sadzenie Lasu i Sprzątanie Świata – mówi pracownik nadleśnictwa Anna Deus-Kopka. – Urodził się też swego czasu pomysł, żeby to wszystko spiąć w jedną imprezę. Powstało hasło: LAS Lubi Aktywność Społeczną. Wystąpiliśmy z wnioskiem o dofinansowanie do Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w Warszawie i takie dofinansowanie otrzymaliśmy na cały rok na organizację tych imprez.

– Wszystkie inicjatywy, które powstały, rzeczywiście mają swój początek w Fundacji Sub Ventum, szczególnie jeśli chodzi o biegi, o biegi charytatywne, które były i są realizowane, czyli Kaziukowa Piątka na wiosnę, latem Bieg na K2, jesienią Bieg Przełajowy im. chor. sztab. Tadeusza Kloskowskiego, a w grudniu słynny już Bieg Mikołajkowy z organizacją paczek – mówi Dariusz Kloskowski, prezes Fundacji Sub Ventum. – Praktycznie dołożyliśmy jeszcze do tego w pewnym momencie inne akcje, proekologiczne – sadzenie i sprzątanie lasu, a jedną z takich dużych akcji jest chociażby Clean up the World in Slupsk, gdzie jesteśmy też partnerem międzynarodowym, jedynym w Słupsku, który prowadzi tę akcję pod takim właśnie szyldem.

Przy okazji zapowiedzianych imprez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych będzie chciał zorganizować zajęcia edukacyjne z zakresu ochrony przyrody.

– Wspieramy Nadleśnictwo Leśny Dwór przy organizowaniu tych imprez od strony edukacji ekologicznej. Szukamy partnerów przy okazji takich akcji, także odbiorców, których możemy uświadamiać na tematy związane z edukacją ekologiczną, z ekologią i ochroną przyrody – mówi Barbara Utracka-Minko, zastępca dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Wsparcie duchowe wszystkich wydarzeń zapewnia słupska parafia św. Jana Kantego.

– Człowiek potrzebuje natury, lasu, który rzeczywiście lubi aktywność społeczną. To takie budowanie – jak powiedziałby święty Franciszek – relacji, że trzeba rozumieć świat, w którym żyjemy. A więc łącznie biegów razem z nadleśnictwem. Co parafia na tym zyskuje? Radość, że ludzie między sobą się kontaktują – mówi Wojciech Filimon, proboszcz parafii św. Jana Kantego w Słupsku. – Jak przyjeżdżają komandosi z całej Polski, to też jest ich więź. Czasami niektórzy mówią: Wow, jesteśmy w parafii? A co oni mają z tym wspólnego? A my się cieszymy, że jakaś relacja między ludźmi się buduje, że powstaje jakieś dobro, które jest chyba podstawą życia człowieka. Od nadleśnictwa również czerpiemy jak najwięcej, pełną garścią, bo np. dostajemy od nich choinki. To piękna współpraca. I to jest kwestia idei, która nam przyświeca. Mamy jakieś wspomożenie, i tu nie chodzi o materialne, ze strony nadleśnictwa, także o poparcie z Fundacji Sub Ventum, więc parafia jest jakby zwornikiem jednego i drugiego elementu, który prowadzi do budowy dobrych relacji między ludźmi.

Najbliższe wydarzenie zaplanowane w ramach współpracy to marcowy VI Bieg Kaziuków. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.