K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pieniądze na drogi

0

Dziś, 18 lutego, w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyła się konferencja prasowa rzecznika prasowego rządu, posła Piotra Müllera. Podczas spotkania poinformowano o dofinansowaniu powiatu ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Wśród dróg powiatu słupskiego, które mają zostać przebudowane, znalazła się m.in. ulica Mikołaja Kopernika w Ustce, która jest jednym z najważniejszych ciągów komunikacyjnych łączących ulicę Wczasową i plac Dąbrowskiego z promenadą nadmorską i plażą. W minionych latach ulica była wielokrotnie łatana, co jednak nie poprawiło jej stanu technicznego. Przebudowa oprócz nowej nawierzchni zakłada również powstanie nowych chodników i ścieżki rowerowej, które mają się połączyć z niedawno zmodernizowaną ulicą Mickiewicza. Całkowita wartość inwestycji to 3 miliony złotych, z czego dofinansowanie wynosi 50% tej kwoty, a Ustka i starostwo powiatowe dołożą po 1,5 miliona złotych. Pieniądze na przebudowę tej i innych dróg powiatu słupskiego pochodzić będą ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Jest to program, który kilka lat temu został ustanowiony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – informuje Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu, poseł na Sejm RP. – Z tego programu na drogi powiatowe, gminne w całym kraju zostało przeznaczone ponad 10 miliardów złotych. Te pieniądze w praktyce realizują zasadę zrównoważonego rozwoju.
Kolejną inwestycją, która zostanie zrealizowana w ramach rządowego dofinansowania, będzie kompleksowa przebudowa drogi powiatowej Wytowno – Bydlino. Droga jest w opłakanym stanie, pełna dziur i nierówności, wąska i miejscami kręta jest niebezpieczna dla ruchu samochodowego. Wartość prac, które rozpoczną się w czerwcu tego roku i zakończą rok później, oszacowano na 12,6 miliona złotych, z czego powiat otrzyma równo połowę tej kwoty. Będzie to największa inwestycja na terenie powiatu słupskiego, dzięki której na atrakcyjności mają zyskać także rozwijające się tereny turystyczne pomiędzy Ustką a Rowami. Inwestycja ma także niebagatelne znaczenie w kontekście trwającej obecnie przebudowy drogi krajowej nr 21.

Kolejną drogą, na przebudowę której powiat pozyskał dofinansowanie jest droga w Klukach.

Mieści się tam muzeum wsi słowińskiej i ta miejscowość jest bardzo mocno odwiedzana, szczególnie w sezonie turystycznym – mówi Paweł Lisowski, starosta powiatu słupskiego. – Jest tam organizowanych wiele imprez, więc stan tej nawierzchni i chodnika wymaga pełnej przebudowy. Dzięki tym środkom będziemy mogli to zrealizować. Ta inwestycja będzie kosztowała 4 miliony złotych i bez tych 2 milionów z rządowego funduszu nie moglibyśmy jej zrealizować. Dziękuję też wójtowi Walachowi, bo gmina Smołdzino dołoży też milion złotych, a kolejny samorząd powiatu słupskiego.
Na konferencji obecna była także prezydent Słupska, Krystyna Danilecka-Wojewódzka, której przekazano dofinansowanie o wartości prawie 2,5 miliona złotych na wartą 4 miliony przebudowę ulicy Legionów Polskich. Ulica ta, podobnie jak droga Wytowno – Bydlino początkowo znajdowała się na liście rezerwowej, ale dzięki staraniom Piotra Müllera została zakwalifikowana na listę podstawową. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.