K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Niszczycielski orkan

0

W miniony weekend przez Polskę przeszedł orkan Eunice. Silny wiatr spowodował w regionie słupskim wiele szkód i przerw w dostawach prądu. Słupscy strażacy podejmowali liczne interwencje w związku z usuwaniem skutków wichur.

Do tej pory widać skutki przejścia przez Polskę orkanu Eunice. Silny wiatr wyrywał drzewa z korzeniami. Zagrożone były również dachy, których urwane elementy przenoszone były na kilkadziesiąt metrów. Wichury w rejonie Słupska spowodowały przerwy w dostawach prądu. Zła sytuacja była także w samej Ustce, gdzie porywy wiatru osiągnęły nawet 115 km/h. Wysokie i silne fale nie oszczędziły też uszkodzonego wcześniej falochronu. Słupscy strażacy podejmowali liczne interwencje w związku z usuwaniem skutków orkanu. To nie koniec wietrznych dni, ponieważ w tym momencie na Pomorzu szaleje orkan Franklin.

– W dniach 18-19 lutego na terenie ziemi słupskiej mieliśmy do czynienia ze 140 interwencjami wynikającymi ze skutków silnego wiatru. Były to głównie drzewa powalone na linie energetyczne i ciągi pieszo-jezdne. Zdarzały się oberwane banery i uszkodzone dachy – mówi mł. kpt. Piotr Basarab, oficer prasowy PSP w Słupsku. – W jednym przypadku drzewo spadło na trzy zaparkowane auta. W gminie Główczyce wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego.

Strażacy nie mają informacji o osobach, które ewentualnie mogłyby ucierpieć w wyniku silnego wiatru.

– Nie mamy informacji o osobach rannych, a tym bardziej zabitych podczas tych zdarzeń. Dzisiaj, 21 lutego, od godziny 7 rano są już nowe zdarzenia związane z kolejnymi silnymi wiatrami nad ziemią słupską. Do godziny 11 mieliśmy już 15 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów – informuje mł. kpt. Piotr Basarab.

W czasie silnych wiatrów należy unikać przechodzenia i zatrzymywania się koło drzew, gdyż istnieje ryzyko ich złamania. Również jadąc samochodem, trzeba uważać na spadające gałęzie i zagrażające bezpieczeństwu zerwane przez wiatr elementy na przykład przydrożnych reklam. Silny wiatr może też zepchnąć pojazd z pasa jezdni, a nawet go przewrócić. W tych warunkach o wypadek nietrudno. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.