K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Usłysz książkę

0

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej dostępny jest czytak plus do odtwarzania książki cyfrowej. Urządzenie zostało w pełni przystosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Biblioteka udostępnia także ponad tysiąc bezpłatnych książek mówionych.

Dwa urządzenia do odtwarzania książki cyfrowej czytak oraz czytak plus zostały użyczone Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Słupsku już w 2017 roku dzięki porozumieniu ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix”. Natomiast w zeszłym roku przekazano je w formie darowizny. Czytak to inaczej książka mówiona, która pozwala na wejście w świat literatury osobom niewidzącym lub słabowidzącym. Urządzenie wygląda jak telefon komórkowy starego typu, posiada jednak pamięć zewnętrzną i wejście na kartę SD o pojemności do 32 GB, co daje około 2.200 godzin nagrań. Jeszcze niedawno czytelnik mógł wybierać spośród tysiąca audiobooków zapisanych w formie cyfrowej. Dziś jest ich już prawie 3 tysiące, a pełna lista znajduje się na stronie internetowej biblioteki. Urządzenie posiada też wbudowany głośnik oraz wejście na mikrofon zewnętrzny i słuchawki. Jest także dyktafon, a to nie wszystko.

Jedno z tych urządzeń ma nawet funkcję radia – mówi Magdalena Szczegielniak z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Słupsku. Wygląda to w ten sposób, że najpierw czytelnicy, którzy spełniają wymogi, czyli posiadają legitymację osoby niewidzącej lub słabowidzącej, muszą zapisać się do biblioteki. Następnie wybierają ze wszystkich pozycji około dziesięciu, które chcieliby przesłuchiwać w domu. Książki są oczywiście w formie cyfrowej. My nagrywamy na kartę i wypożyczamy takie urządzenie.
Czytelnicy z dysfunkcją wzroku mogą wypożyczyć urządzenie nieodpłatnie w dziale udostępniania zbiorów biblioteki przy ulicy Jaracza w Słupsku. Po dwa egzemplarze tego typu są też dostępne w filiach w Człuchowie, Bytowie, Lęborku i Miastku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.