K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zdrowie psychiczne dzieci

0

Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Obrońców Wybrzeża podsumowało pierwszy kwartał działalności Poradni Psychologiczno-Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Placówka rozpoczęła działalność w październiku ubiegłego roku i skupia coraz więcej pacjentów.

Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży w Słupsku działa od października ubiegłego roku w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Według danych przekazanych przez lekarzy, w ciągu minionych kilku miesięcy zainteresowanie poradnią przerosło wszelkie oczekiwania. Tylko w ciągu pierwszego kwartału jej funkcjonowania poradnia przyjęła 500 dzieci. Obecnie zarejestrowanych pacjentów jest już 600. Ponadto ponad 100 dzieci znajduje się na liście oczekujących na przyjęcie. Według lekarzy specjalistów, tak duże zainteresowanie poradami związane jest z doświadczeniami ostatnich dwóch lat pandemii, w tym zamknięciem szkół, izolacją i lockdownami. Problemem są także indywidualne kryzysy, z którymi zmagają się dzieci. Nie bez znaczenia był także niedostateczny dostęp do tego typu opieki w szkołach, które w tym czasie pracowały w trybie zdalnym. Jest wiele zaburzeń, na które cierpią dzieci, a z którymi zgłaszają się ich rodzice do poradni.

To najczęściej zaburzenia zachowania szeroko pojęte, niedostosowanie do wymogów szkoły – wylicza Magdalena Piekarec, lekarz psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. To szczególnie u dzieci młodszych, bo u starszych jednak zaburzenia nastroju i objawy lękowe, które wydają się bardzo rozpowszechnione w tej chwili. Rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych wśród dzieci szacuje się w tej chwili na 20 procent. Oczywiście nie wszystkie dzieci wymagają leczenia psychiatrycznego. Bardzo ważne jest dostosowanie warunków środowiskowych dziecka do jego możliwości i potrzeb, a myślę, że to trochę szwankuje, bo jest to kwestia organizacji pracy szkoły, kwestia wsparcia rodziców i edukacji, jak postępować, jak radzić sobie z trudnościami rozwojowymi u dzieci. To pewnie szwankuje i poniekąd te dzieci wszystkie wymagają pomocy. Trafiają do poradni zdrowia psychicznego. Pewnie, gdybyśmy to organizowali na poziomie szkoły byłoby to najlepiej. Najlepiej, gdyby większość tej opieki była organizowana na poziomie szkoły i rodziny, a psychiatria byłaby zarezerwowana dla dzieci z najcięższymi zaburzeniami. Niestety tak nie jest.
Od początku tego roku, dzięki podpisanemu porozumieniu z placówkami oświatowymi, Poradnia Psychologiczno-Psychoterapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży jest także dostępna dla uczniów wszystkich słupskich szkół. Siedziba poradni znajduje się w kamienicy przy ulicy Tuwima 34 i przyjmuje pacjentów od poniedziałku do piątku. Więcej szczegółów można uzyskać pod numerem telefonu 59 307 07 37 lub za pośrednictwem strony internetowej psychiatria-slupsk.pl. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.