K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Smakowity tłusty czwartek

0

Dziś przypada tłusty czwartek, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zgodnie z tradycją w tym dniu można objadać się do woli, a w sklepach i cukierniach ustawiają się długie kolejki po pączki. Najczęściej kupowane są te z lukrem, cukrem pudrem oraz wypełnione marmoladą.

Od samego rana sklepy i cukiernie przeżywają prawdziwe oblężenie, a ekspedienci mają ręce pełne roboty. Wszystko przez przypadający na dziś tłusty czwartek. W ten dzień powinno się zjeść przynajmniej jeden pączek, a liczba spożytych kalorii nie ma znaczenia. Ważna jest tradycja, która pozwala na objadanie się do woli. Wszak staropolskie przysłowie głosi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Mamy ogólnie osiem rodzajów – informuje Joanna Narloch z Piekarni „Domin”, stoisko w CH Manhatan. – Jest to pączek z advocatem, czekoladą, kokosem, dżemem różanym, budyniem, toffi, wiśnią… najczęściej pytają jednak o pączki z dżemem różanym i bez lukru. Z cukrem pudrem są najbardziej chodliwe.
Prawdziwe pączki mają swoją cenę i kosztują od ok. 2,50 zł do 3,00 zł. Najbardziej schodzą te tradycyjne, z marmoladą. Według oceny ekspedientów, klientów było więcej niż w zeszłym roku, a kolejka przed ladą ustawiała się już o 6 rano.

Zapraszamy na smaczne pączki – zaprasza Elżbieta Funk z Cukierni „Iwonka”, stoisko w CH Manhatan. – Każdy znajdzie coś pysznego. Z marmoladą, z advocatem i chrusty drożdżowe.
Cukiernie nie narzekają na brak klientów, choć tego dnia muszą konkurować z tanimi wyrobami pączkowymi, które kupić można w hipermarketach. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.