K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Urodziny Stasia

0

W sobotę, 26 lutego, o godzinie 17 za pośrednictwem platformy Zoom odbędą się obchody 137. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza. Imprezę organizują Słupski Ośrodek Kultury, Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej – Teatr Rondo oraz Instytut Witkacego.

Dziś, 24 lutego przypada 137. rocznica urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza. Witkacy wprawdzie w Słupsku nigdy nie był, ale znajdująca się w Muzeum Pomorza Środkowego kolekcja obrazów tego artysty, inspiruje miejskie placówki kultury do obchodów rocznic z artystą związanych. Z tej okazji Słupski Ośrodek Kultury wraz z partnerami organizuje wydarzenie, które zostanie przeprowadzone w formie online, zatytułowane „Urodziny Stasia”. Wśród zaplanowanych atrakcji znalazł się m.in. film animowany, będzie można także wysłuchać rozmowy z osobami, dla których twórczość tego pisarza, malarza i filozofa jest częścią ich pracy. W programie jest spotkanie z muzykiem, przedstawicielem Instytutu Witkacego oraz półrocznika „Witkacy!”.

Czterdzieści lat temu reżyser Stanisław Miedziewski z Teatru Rondo zorganizował pierwszy raz Wieczór ekscentryczny czyli Urodziny Stasia – przypomina Aleksandra Karnicka z Słupskiego Ośrodka Kultury. – Te wieczory były ogromnymi przedsięwzięciami , do których zapraszano sześćdziesięciu, a nawet stu aktorów. Niestety z powodów pandemicznych musieliśmy przenieść się do internetu. Zeszły rok pokazał, że tak naprawdę możemy połączyć się z całym światem, bo rozmawialiśmy chociażby z gościem z Australii. W programie będziemy oglądać animacje rosyjskiego artysty Romana Groszkowa według Gyubala Wahazara. Będzie to poprzedzone słowem wstępu Marka Średniawy. Porozmawiamy również z redaktorką pisma Witkacy! Oraz z prezesem Instytutu Witkacego Przemysławem Pawlakiem o już jedenastej edycji tego czasopisma. Na koniec porozmawiamy z Bogusławem Raatzem, który jest pomysłodawcą płyty Wisłość Rzeczy. Porozmawiamy o inspiracjach, o zespole, o muzykach, których udało mu się zebrać do tego projektu.
Obchody 137. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza rozpoczną się w sobotę 26 lutego o godzinie 17 i zostaną zorganizowane przez Słupski Ośrodek Kultury, Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej, Teatr Rondo oraz Instytut Witkacego. Aby wziąć w nich udział wystarczy napisać maila na adres: [email protected] z informacją o chęci uczestnictwa. Pracownicy SOK-u odeślą zainteresowanemu link do uczestnictwa w spotkaniu na platformie Zoom.
(opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.