K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Krew dla niezłomnych

1

Dziś, 1 marca, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku żołnierze i ochotnicy oddawali krew w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. W akcji wzięli udział m.in. mundurowi Wojsk Obrony Terytorialnej. Mieszkańcy Słupska oddawali także krew dla poszkodowanych w wojnie na Ukrainie.

Dziś, 1 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce oraz członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Grzmot” oddali krew, aby uczcić pamięć bohaterów tamtych czasów. Z kolei licznych słupszczan i mieszkańców regionu, którzy stali w długiej kolejce oczekujących na oddanie krwi, przywiodła chęć pomocy poszkodowanym w wojnie na Ukrainie.

Łączymy się z tymi żołnierzami – mówi ppłk Bogusław Haftka, dowódca 73. Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku. – Wiemy, że krew jest nam potrzebna. Aktualnie brakuje krwi na arenie krajowej, a należałoby wspomnieć, że ta krew będzie potrzebna naszym sąsiadom ze strony ukraińskie. Łączymy się w tej akcji i chcemy wspomagać w oddawaniu krwi i realizować to zadanie jak najlepiej potrafimy.
– Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, więc i akcja organizowana od zeszłego roku przez centrum krwiodawstwa – podkreśla Marcin Lasoń z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Grzmot” 7 BOW. Aktywnie się włączamy i chcemy właśnie w ten sposób upamiętnić naszych żołnierzy wyklętych. Jest to dla nas taki szczególny dzień w roku, więc nie mogłoby nas tutaj nie być.
– Żołnierze z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych jak co roku włączają się w akcję zainicjowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej – dodaje kpr. Krystian Kos z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. W tym roku mamy zaplanowane dwa terminy, to 1 marca oraz 14 marca.
Akcja oddawania krwi przez żołnierzy będzie trwała do piątku włącznie. W celu racjonalnego gospodarowania zasobami krwi i jej składników Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku apeluje o bieżące sprawdzanie zapotrzebowania na krew i jej składniki, które jest publikowane na stronie: krwiodawstwo.slupsk.pl. Obecnie niski stan magazynowy dotyczy przede wszystkim krwi z grupy 0 RH-.
(opr. rkh)

DyskusjaJeden komentarz