K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pomoc dla Ukrainy

0

Słupsk włączył się w pomoc dla obywateli Ukrainy. W mieście zorganizowano punkty zbiórki najpotrzebniejszych artykułów spożywczych, chemicznych oraz środków opatrunkowych i higieny osobistej.

W związku z atakiem wojsk rosyjskich na Ukrainę w całej Polsce organizowane są zbiórki najpotrzebniejszych artykułów spożywczych, chemicznych oraz środków opatrunkowych i higieny osobistej. W tej humanitarnej akcji nie mogło zabraknąć Słupska.

– Przez sobotę i niedzielę bardzo tłumnie słupszczanie i słupszczanki oddawali potrzebne bardzo rzeczy. Zbiórka odbywała się w Słupskim Centrum Organizacji Pozarządowych i była zainicjowana przez różne środowiska, wiele organizacji pozarządowych, a także przez firmę Perla, która jest jedną z firm zatrudniających bardzo liczną grupę Ukraińców – mówi prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Pragnę poinformować, że wszystkie dary zebrane przez te dwa dni jutro, najpóźniej w środę, dużym samochodem zostaną przewiezione na Ukrainę. Mamy już formalności pozałatwiane, bo takie są potrzebne, a część tych darów, głównie leki, opatrunki, już wczoraj pojechała pod konkretny adres. Poprzez stronę miejską będzie już jutro udostępniona ankieta, która wypełniona automatycznie zostaje dostarczona do sztabu miejskiego. W ankiecie będzie można zawrzeć wszelką formę naszej aktywności, którą chcemy się podzielić z naszymi przyjaciółmi. Będzie tam możliwość pokazania, że np. mogę udzielić pomocy językowej, bo znam takie języki, mogę udzielić pomocy lokalowej, rzeczowej czy jakiejkolwiek innej. Ankieta czytelna i bardzo prosta do wypełnienia.

Obywatele Ukrainy przyjeżdżający do Słupska i potrzebujący miejsca tymczasowego zakwaterowania, mogą kontaktować się telefonicznie z numerem 59 842 64 67 z Centrum Zarządzania Kryzysowego, a także pod numerami komórkowymi 693 390 111 oraz 519 123 181.

– Miejscami zbiórki darów rzeczowych będą: Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Niedziałkowskiego 6 codziennie od godziny 8 do 18, wszystkie przedszkola i wszystkie szkoły samorządowe – jeżeli zgodzą się i zgłoszą także szkoły niepubliczne, to będziemy o tym informowali, na razie my jako miasto możemy to koordynować w naszych placówkach – mówi prezydent miasta. – Dlaczego przedszkola i szkoły? Po pierwsze, młodzież w szkołach sama jest w stanie przynieść dary, a taką potrzebę też mają, a do przedszkoli często rodzic i tak odprowadza dziecko, więc będzie mu po drodze bliżej. Wszystkie te dary nasze przedszkola i szkoły będą przyjmowały pomiędzy godziną 8 a 16, i tam, w szkołach, dzięki aktywności pracowników będzie odbywać się pierwsza selekcja, selekcja w rozumieniu segregowania według tematów darów. Wszystkie nasze instytucje kultury – Słupski Ośrodek Kultury przy Banacha oraz teatr Rondo, Nowy Teatr. im. Witkacego, Teatr Lalki Tęcza, Miejska Biblioteka Publiczna, filharmonia słupska – przyjmują dary od poniedziałku do piątku od 8 do 18. Pływalnia przy Szczecińskiej i stadion od godziny 9 do 21 będą przyjmować dary, Park Wodny Trzy Fale od godziny 7 do 16 przy kasach głównych.

Dodatkowo w ramach protestu miasto chce zerwać stosunki partnerskie z rosyjskim Archangielskiem i białoruskim Grodnem. Kwestia ta ma zostać poddana pod głosowanie na jutrzejszej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.