K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Akcja sterylizacja

0

Od wczoraj w Słupsku prowadzona jest akcja sterylizacji i kastracji zwierząt właścicielskich. Z bezpłatnego zabiegu można skorzystać w przychodni weterynaryjnej przy ulicy Zygmunta Augusta.

Ruszyła kolejna już akcja sterylizacji i kastracji zwierząt właścicielskich. Zadanie finansowane jest ze środków Słupskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Celem tego działania jest między innymi walka z bezdomnością wśród czworonogów. Kastracja i sterylizacja zwierząt ma również pozytywne skutki zdrowotne.

– Są to zabiegi bezpieczne i oprócz tego, że faktycznie ograniczają liczbę niepożądanych ciąż i tym samym liczbę zwierząt bezdomnych, to także pozytywnie wpływają na zdrowie naszych zwierząt – mówi Katarzyna Guzewska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Słupsku. – Po pierwsze, zmienia się zachowanie zwierząt, jeśli chodzi o agresję, zmniejsza się ta niekontrolowana agresja. Nie dochodzi też do ucieczek zwierząt, bo zmienia się ich gospodarka hormonalna, ograniczana jest liczba zaginięć i tym samym liczba pogryzień czy wypadków komunikacyjnych z udziałem naszych zwierząt. Czworonogi odczuwają także większe przywiązanie do swoich właścicieli, a więc pozostają po prostu w swoim stadzie, w swoim domu. Kastracja u samic zapobiega także wystąpieniu tzw. ciąży urojonej. Wykonanie tego zabiegu eliminuje bądź zmniejsza również ryzyko wystąpienia groźnych dla życia nowotworów i schorzeń układu rozrodczego, zarówno u samic, jak i u psów.

Zabieg wykonać można w gabinecie weterynaryjnym przy ulicy Zygmunta Augusta, gdzie również można zachipować swojego czworonoga. Program potrwa do 30 listopada bieżącego roku lub do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Budżet tej akcji w tym roku zamyka się kwotą 33 tysięcy złotych. W ubiegłym roku wysterylizowano 125 zwierząt. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.