K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Pokonaj otyłość

0

Dziś, 2 marca, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku odbyło się spotkanie dla osób z zmagających się z otyłością, podczas którego można było skonsultować się m.in. z lekarzem i dietetykiem. Wydarzenie zorganizowano w z okazji obchodzonego dzień wcześniej Światowego Dnia Walki z Otyłością.

1 marca obchodzony był Światowy Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji powstały kilka lat temu Ośrodek Koordynowanej Opieki Bariatrycznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku zorganizował spotkanie dla osób zmagających się z tą chorobą. Uczestnicy mogli zasięgnąć darmowej konsultacji lekarskiej i dietetycznej, jak również dokonać pomiaru wskaźnika masy ciała BMI. W spotkaniu wziął także udział dr n. med. Jarosław Feszak, chirurg zajmujący się zabiegami bariatrycznymi, który odpowiadał m.in. na pytania o czynniki powodujące otyłość.
– Definicja WHO z 1998 roku jednoznacznie mówi: zbyt kaloryczna dieta, dieta z pokarmów mocno przetworzonych i zbyt mało ruchu powodują otyłość – informuje dr n. med. Jarosław Feszak, chirurg, gastrolog, bariatra w WSS w Słupsku. – Sprawy genetyczne i hormonalne to tylko około 10-12 procent. Nasze zachowanie w ciągi całego życia, począwszy od urodzenia, od tego jak dziecko zostaje wychowane i czym jest karmione powoduje, że mamy szanse nie być w przyszłości osoba otyłą i nie chorować na różne choroby współistniejące z otyłością lub wywołane tą otyłością.

Porozmawiać można było także z Małgorzatą Kalinowską, liderką terenowego stowarzyszenia chirurgicznego leczenia otyłości. W 2018 roku przeszła ona operację i jak sama twierdzi, jest żywym dowodem na skuteczność tej metody. Przez pierwszy rok chudła, aż uzyskała prawidłową wagę, którą od tamtej pory utrzymuje się na niezmiennym poziomie. Obecnie współpracuje z Ośrodkiem Koordynowanej Opieki Bariatrycznej, gdzie zajmuje się wspieraniem pacjentów w ich drodze do pokonania otyłości.

Na otyłość chorujemy cale życie – mówi Małgorzata Kalinowska, lider grupy CHLO w Słupsku. Na jestem na etapie utrzymania efektu leczenia chirurgicznego, które dało mi szansę. Jestem tutaj dla osób, które zaczynają te drogę, stawiają pierwsze kroki. Pomagam im w przygotowaniu do operacji, doradzam, mówię jak to u mnie wyglądało, jak się odżywiam, jaką aktywność fizyczną uprawiam. Opowiadam, jak moje życie po tej operacji wygląda. Można poradzić się mnie w różnych sprawach, zapytać, jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości. Jestem takim koordynatorem dla tych osób, które zaczynają wychodzenie z otyłości, ale też i dla tych, którzy są już po operacji i mają jakieś tam inne pytania, wątpliwości i chcą wiedzieć, jak to wszystko okiem pacjenta wygląda.

Słupski szpital jest przodującą w regionie placówką zajmującą się chirurgicznym leczeniem otyłości. Otyłość uznawana jest dziś za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że z problemem podwyższonej masy ciała boryka się około dwóch miliardów ludzi na świecie. Dane statystyczne wskazują także, że nadwagę ma obecnie co drugi dorosły Polak. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.